Kamienice na ulicy Piotrkowskiej zostały cudownie odnowione, a przy numerze 3 w latach 2013-2014 powstał Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej, czyli małe lusterkowe cudeńko, które warto odwiedzić. Na pl. Wolności znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Muzeum Kanału - Dętka czyli 142-metrowy kanał burzowy z wystawą niezwykłych zdjęć. Jest jeszcze Muzeum Archeologiczne i Muzeum Kinematografii.
Łódź jest pełna niespodzianek. Jednym z bardzo ciekawych projektów jest "Bajkowa Łódź". To coś dla naszych najmłodszych, choć i dorosłym przywołuje wspomnienia. Projekt ma na celu stawianie w mieście małych pomników nawiązujących do bajkowych postaci. Rozpoczął się w roku 2009. Obecnie istnieją już pomniki: Misia Uszatka, małego pingwina Pik-Poka, kota Filemona i Bonifacego, Plastusia, trzech misiów, bohaterów Zaczarowanego Ołówka, wróbla Ćwirka oraz Maurycego i Hawranka. Miasto planuje postawienie kolejnych dziewięciu pomników w niedalekiej przyszłości. Tak jak krasnale przyciągają dzieci do Wrocławia, tak bajkowe postacie powinny przyciągać maluchy do Łodzi. Pomniki są bardzo piękne - wykonane z brązu i stoją w dobrze do nich dobranych miejscach. By odwiedzić je wszystkie, wystarczy wybrać się na dłuższy spacer.
Łódź jest bardzo bajkowym i zarazem filmowym miastem. Dużo tu nawiązań do polskiej kinematografii i te nawiązania mocno możemy poczuć. Dodatkowo jest miastem pełnym sztuki plastycznej. Galeria Urban Forms stworzyła najbardziej nietypową i bardzo znaną na całym świecie galerię łódzkich murali, którą również warto zobaczyć - wystarczy ze strony galerii ściągnąć mapkę murali i trochę pospacerować. Piękne budynki oraz niezwykłe dobrze i ciekawie wkomponowane grafiki znanych z całego świata twórców, tworzą niezwykły klimat tego miasta.
Łódź potrafi nas zaskoczyć i warto do niej przyjechać. Duży i mały znajdzie tutaj coś dla siebie!