Podróże z dzieckiem mogą być małe i duże. Tym razem będzie coś specjalnie dla naszej najmłodszej. Nasza córeczka kocha pociągi – zwłaszcza po pierwszej nimi przejażdżce nie potrafiła o niczym innym opowiadać. My – choć z PKP korzystamy dość rzadko – z chęcią oglądamy skanseny i muzea kolejowe, a lista miejsc odwiedzonych ciągle się wydłuża. Dla dziecka jest to niezwykła atrakcja – wagony i wagoniki różnej maści, lokomotywy, do których wnętrza można zajrzeć, a także inne ciekawe eksponaty sprawiają, że nawet nieduży maluch aż piszczy z radości i zachwytu, gdy ogląda bogactwo różnorodności. Dla starszaka jest to natomiast wyśmienita okazja do rozmowy o podstawach techniki oraz – o historii.
Parowozownię w Wolsztynie odwiedziliśmy przy pogodzie – delikatnie mówiąc – nieciekawej. Na szczęście największy deszcz padał wtedy, gdy zwiedzaliśmy muzeum, a rozpogodziło się troszkę – gdy wyszliśmy na zewnątrz. Być może warunki atmosferyczne sprawiły, że jeszcze wyraźniej było widoczne to, co jest tak charakterystyczne dla Wolsztyńskiego skansenu – parowozy są “trzymane pod parą”, a więc naprawdę dymią! Zwiedzanie wnętrza parowozowni w kłębach pary sprawia, że pozostaje ona na długo w pamięci, a inne ciekawe eksponaty (np. zabytkowe latarnie i dokumenty w muzeum czy też ciekawe parowozy i wagony w skansenie na świeżym powietrzu) – schodzą trochę na bok.
Zbiory muzeum ukazują historię kolei w tym regionie: wyposażenie biura zawiadowcy i kasy biletowej, parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni, łącznice, telefony, urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego – wyposażenia przejazdów kolejowych, nastawni, układów szyn, lamp, wskaźników, itp. (listę przytaczamy za stroną WWW parowozowni).
Szczegółową listę zabytkowych parowozów znajdziecie tutaj, wagonów tutaj, a innych form taboru tutaj.
Aby takie podróże z dzieckiem doszły do skutku, przydadzą Wam się poniższe dane:
PKP CARGO S.A. – Parowozownia Wolsztyn
ul. Fabryczna 1, 64-200 Wolsztyn
czynne codziennie 8:00 – 15:00 (muzeum – tylko w dni powszednie)
Bilet – normalny 5 zł, ulgowy 2 zł