Kolejnymi istotnymi cechami, na których warto skupić uwagę zanim nasze dziecko przestąpi próg szkoły to spostrzegawczość i pamięć wzrokowa. Analizując ich wartość łatwo dojść do wniosku, że tak naprawdę są one podstawą każdej umiejętności nabywanej w toku uczenia się, czy przygotowania do nauki szkolnej w przedszkolu.
Przecież to zmysł wzroku odpowiednio stymulowany pozwala nam zapamiętywać kształty liter i cyfr, przechowywać w pamięci wyrazy, zdania, znaki graficzne itp. Pozwala na możliwość powstawania skojarzeń, interpretacji i wyobrażeń. Pomaga segregować elementy, rozpoznawać przedmioty, organizować pole spostrzeżeniowe, odczytywać znaczenie symboli.
Działania wspomagające spostrzegawczość i pamięć wzrokową powinny skupiać się m.in. na:
- wykonywaniu zadań pamięciowych - odtwarzanie wzorów, zapamiętywanie elementów, opowiadanie treści widzianej wcześniej ilustracji
- kształtowaniu umiejętności skupienia uwagi dla pełniejszego obrazu pamięciowego
- ćwiczeniu odtwarzania tego, co zostało przyswojone
Podsumowując ważna jest przede wszystkim umiejętność uważnego patrzenia, zapamiętywania i odtwarzania tego, co zobaczyliśmy z jak największą ilością szczegółów.
Jak umiejętnie patrzeć?
- Stwarzaj jak najwięcej sytuacji pracy z obrazkami, ilustracjami do opowiadania, bajki - analizujcie je, twórzcie złożone wypowiedzi, zwracajcie uwagę na mnogość szczegółów, omawiajcie ilustracje po każdej przeczytanej stronie książki.
- Bawcie się w segregowanie obrazków, klasyfikowanie ich, tworzenie zbiorów.
- Układajcie sekwencje obrazków a później odtwarzajcie je z pamięci, możesz też np. schować jeden element lub zmienić jego położenie, zadaniem dziecka jest określenie „Co się zmieniło?”.
- Równie wartościowe są wszelkie zabawy w szukanie różnic miedzy obrazkami, ale nie ograniczajmy się tylko do kartki- ćwiczmy na przedmiotach, szukajmy szczegółów w otoczeniu.
- Układajcie mozaikę wg zapamiętanego wzoru, rysujcie szlaczki, proste rysunki pamięciowe.
- Zachęcajcie dzieci do obserwowania świata, zapamiętywania, odtwarzania tego, co je zadziwiło, zafascynowało.
- Twórzcie ilustracje do opowiadania przelewając zapamiętane treści i wyobrażenia na papier w formie rysunku.
- Obserwujcie i charakteryzujcie przyrodę: kształty chmur, drzew, falującą wodę, kwiecistą łąkę.
Aby rozwijać spostrzegawczość i pamięć wzrokową, musimy brać pod uwagę fakt, iż większość bodźców z otoczenia dociera do nas za pomocą zmysłu wzroku. Każdy z nas przechowuje w pamięci niezwykłe obrazy. Pokolenie nasze czy naszych rodziców ma to szczęście, że wychowywało się w czasach, w których wrażenia zmysłowe były intensywniejsze niż w dzisiejszym „cyber– świecie”. Niezwykłe obrazy z dzieciństwa tkwią w naszych głowach do dziś. Przypomnijmy sobie tamte zabawy i doświadczenia i wzbogaćmy o nie chłonne umysły naszych dzieci.
#JakWspomagaćSpostrzegawczość
#ĆwiczeniaNaPamięćWzrokową
#RozwijaniePamięciUdzieci
#EfektywneMetodyNauki
#WzmacnianiePamięciDziecka