Nie można więc powiedzieć, że pies jest lepszy od kota albo odwrotnie. Wszystko zależy od naszych gustów i od tego, czego oczekujemy od naszego zwierzęcego przyjaciela.
Zalety i wady posiadania psa
Przyjaźń człowieka z psem trwa już kilkanaście tysięcy lat, przynajmniej. Nic zatem dziwnego, że współcześni przedstawiciele tego gatunku są tak bardzo zróżnicowani. Mamy psy małe i duże, krótko i długowłose, spokojne i żywiołowe, myśliwskie i typowo ozdobne, itd. Każdy z nas może zatem znaleźć rasę, która najbardziej mu odpowiada, zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania.
Prócz tak oczywistego faktu, niewątpliwą zaletą psów jest to, że można je niemal wszędzie ze sobą zabrać. Ze swej natury skłonne są one podążać za swoim właścicielem-przewodnikiem stada, dlatego pojadą z nami nawet na drugi koniec świata i będą się nas pilnować (jeśli są odpowiednio wychowane, rzecz jasna). Dlatego pies doskonale nadaje się dla osób lubiących bardzo aktywnie spędzać wolny czas.
Z drugiej jednak strony, mamy problem, gdy chcemy wyjechać na dłużej, a nie możemy zabrać pupila ze sobą. Niestety psa trzeba wyprowadzać na spacer i to przynajmniej trzy razy dziennie. Zmuszeni zatem jesteśmy znaleźć tymczasowego opiekuna, który albo będzie przychodził trzy razy dziennie aby wyjść z naszym pupilem, nakarmić go i dotrzymać mu towarzystwa, albo zamieszka w naszym mieszkaniu, albo zabierze zwierzaka do siebie.
Spacery też bywają kłopotliwe, szczególnie, gdy nie należą one do naszych ulubionych zajęć. Zima, mróz, a tu trzeba wcześniej zwlec się z łóżka, by przed wyjściem do pracy wyprowadzić na spacer naszego pupila. Nieważne czy jesteśmy zmęczeni, niewyspani po imprezie lub źle się czujemy – zwierzak swoje prawa ma! Inna sprawa, że spacery z psem na pewno mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
I wreszcie psa powinno się szkolić. Nieważne, czy to york czy bernardyn – podstawowe lekcje posłuszeństwa powinien odbyć, by życie z nim było łatwiejsze. Wymaga to od nas zdobycia podstawowej przynajmniej wiedzy o szkoleniu psów. Ale że najlepsza jest nauka poprzez zabawę, takie szkolenie może być przyjemne, i dla nas, i dla naszego pupila.
Wszystkie niedogodności związane z posiadaniem tego udomowionego przedstawiciela psowatych rekompensuje wyjątkowa więź, jaka może nas z nim łączyć. Nie na darmo mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Co prawda, sami go takim uczyniliśmy w trakcie tysięcy lat selekcji hodowlanej, ale fakt pozostaje faktem.
Zalety i wady posiadania kota
Kot został udomowiony znacznie później niż pies, a początki planowej hodowli sięgają ledwie nieco ponad 100 lat wstecz, czyli XIX wieku. Nigdy też nie wymagano od kotów niczego innego, jak tego, by łapały myszy, zachowywały się łagodnie wobec człowieka i... ładnie wyglądały.
Nic zatem dziwnego, że kocich ras jest znacznie mniej niż psich, a różnice między nimi nie są aż tak duże, jak między rasami psów, szczególnie w wielkości. Co nie znaczy, że nie możemy wybrać kota, który najbardziej odpowiada nam pod względem wyglądu, jak i temperamentu. Pamiętajmy jednak, że ten udomowiony przedstawiciel kotowatych nigdy nie będzie zachowywał się jak pies.
Koty zawsze były i są w dużej mierze niezależne. Wynika to z tego, że nie należą do zwierząt stadnych i ślepe podążanie za przewodnikiem nie leży w ich naturze, nie oczekujmy więc, że nasz pupil będzie reagował na każde nasze polecenie. Nie znaczy to oczywiście, że zwierzęta te są nietowarzyskie i nie przywiązują się do ludzi. Swoje uczucia okazują jednak zwykle w mniej wylewny sposób niż psy.
Wielką zaletą kotów jest to, że nie trzeba ich wyprowadzać na spacery, dlatego są dobrymi towarzyszami dla ludzi, którzy mają nienormowany czas pracy oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Generalnie posiadanie kota nie ogranicza nas tak bardzo. Zwierzaka tego można bez problemu zostawić samego w domu nawet na trzy dni. Trzeba mu tylko zapewnić dostateczną ilość karmy, wody i czystego żwirku. Owszem specjalnie zadowolony nie będzie, ale bardzo nieszczęśliwy też nie. Łatwiej zatem zapewnić kotu opiekę, gdy jedziemy na wczasy.
Owszem, z kotem można również podróżować, ale na dwutygodniową wędrówkę po górach raczej go nie zabierzemy. To bardziej zwierzę dla domatorów, lubiących spędzać czas w zaciszu własnych czterech ścian.
Zależy Ci na dobrej i zdrowej diecie dla pupila? Przetestuj karmy bez zbóż!