Również duże różnice pomiędzy temperaturami panującymi wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń oraz ich gwałtowne zmiany mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry malucha, powodując wysuszenie, odparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet odmrożenia. Dlatego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry dziecka, zwłaszcza zimą.
Nawilżanie powietrza
Zasadniczą kwestią jest nawilżanie. Nie chodzi jedynie o stosowanie odpowiednich preparatów oraz kosmetyków, mających na celu odżywienie przesuszonego naskórka dziecka, ale również o zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w domu. Możemy to zrobić na kilka sposobów, między innymi poprzez ustawienie roślin doniczkowych bądź nawilżaczy czy też rozwieszenie mokrych ręczników na grzejnikach. Wówczas suche powietrze w mniejszym stopniu będzie wchłaniać wilgoć ze skóry człowieka, na co szczególnie narażony jest niedojrzały naskórek dziecka.
Odpowiednie kosmetyki
Podczas zimy nie trzeba rezygnować ze spacerów oraz zabawy na śniegu, gdyż dla większości dzieci jest to niesamowita frajda. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przede wszystkim tych partii ciała, które nie są chronione przez zimowe ubrania, stworzone z kilku warstw lub specjalnych materiałów ochronnych.
W tym wypadku, co najmniej kwadrans przed planowanym wyjściem, należy posmarować odsłoniętą skórę dziecka kremem ochronnym o gęstej i tłustej konsystencji, który zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Warto również zadbać o to, aby preparat ten posiadał w swoim składzie substancje nawilżające, ale był pozbawiony wody. Może ona bowiem utworzyć na powierzchni skóry warstwę, która pod wpływem niskiej temperatury zamarznie, co doprowadzi do odmrożeń. Jednymi z polecanych są kosmetyki Weleda
Kiedy zabezpieczymy już policzki, nos oraz powieki, nasza uwaga powinna skoncentrować się na ustach dziecka. W tym wypadku świetnie sprawdzą się wazelina, miód lub pomadki smakowe, przygotowane z myślą o najmłodszych. Nie powinniśmy zapomnieć również o zabezpieczeniu kremem końcówek uszu oraz dłoni dziecka, z których czapka i rękawiczki mogą się zsunąć, odkrywając partie ciała.
Gdy świeci słońce
Zimą należy pamiętać także o zabezpieczeniu skóry dziecka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznych, gdyż zalegający śnieg odbija strumień światła, narażając naskórek na jeszcze większe promieniowanie. Warto wówczas zastosować kremy ochronne zawierające filtry o faktorze 15-20. Taka ochrona wystarczy na co dzień, gdy jednak wybieramy się w góry, warto sięgnąć po mocniejsze zabezpieczenie - preparat o faktorze 30-40.
Nawilżanie od wewnątrz
Pielęgnacja skóry dziecka podczas zimowych dni wiąże się również z zapewnieniem odpowiedniej diety. Musi się ona charakteryzować przede wszystkim dosyć dużą ilością płynów, które nawilżą skórę dziecka. Do jadłospisu warto włączyć dynię, marchew, morele pomidory oraz inne warzywa i owoce, zawierające beta-karoten, który również posiada właściwości nawilżające. Ważne są również produkty zawierające witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu. Dzięki tak zbilansowanej diecie skóra naszego dziecka będzie pielęgnowana także od wewnątrz.