Dr Marshall B. Rosenberg urodzony w 1934 roku, to amerykański psycholog i twórca idei Porozumienia bez Przemocy. Już od ponad czterdziestu lat uczy i pokazuje jak rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy, jak poprawiać wzajemną komunikację, opierając wszystko, na wzajemnym zrozumieniu i empatii.
Najnowsza książka Marshalla B. Rosenberga to bardzo ważna lektura, stanowi poniekąd zbiór, który podsumowuje wieloletnie doświadczenia autora. Książka została podzielona na 6 rozdziałów, w których czytelnik dowiaduje się, jak skutecznie rozwiązywać konflikty i budować bliskie relacje, pozostając jednocześnie w zgodzie z samym sobą. Czytelnik uczy się być świadomym własnych potrzeb i umieć je rozpoznawać u innych, być blisko drugiego człowieka. Dowiaduje się także, jak pokonywać rany i to co nas dzieli, jak odkrywać dar, które daje nam złość oraz jak być empatycznym rodzicem . W ostatnim rozdziale można przeczytać o duchowych podstawach Porozumienia bez przemocy.
Jak pisze sam autor: Porozumienie bez przemocy skupia się na tym, czy ludzkie potrzeby zostają zaspokojone, a jeżeli nie, to co można zrobić, żeby tak się stało. Sugeruje w jaki sposób wyrażać siebie, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że inni z chęcią przyczynią się do naszego dobra. Wskazuje, a jaki sposób przyjmować komunikaty innych, byśmy sami chcieli przyczyniać się do ich dobra.
Wystarczą cztery kroki. Pierwszy polega na odnalezieniu wspólnej wizji rzeczywistości. Drugim krokiem jest świadomość uczuć i umiejętność ich wyrażania. Uczucia, które odczuwamy są wskaźnikiem zaspokojenia naszych potrzeb, te negatywne są silniejsze. Według Porozumienia bez Przemocy same potrzeby ( trzeci krok ) są uniwersalnym nośnikiem informacji dla wszystkich ludzi, ale też częstą przyczyną konfliktów, ponieważ działamy w wyuczony sposób tak, by je zrealizować. Czwartym elementem są jasne, konkretne i dopuszczające możliwość, że osoba, którą prosimy, może nam odmówić, prośby. Proste?
Porozumienie bez Przemocy dostarcza narzędzi do lepszego poznania siebie i innych. Pokazuje jak przy pomocy dialogu i empatii możemy nawiązać relację z drugim człowiekiem, jednocześnie nie próbując zmieniać innych. Daje możliwość zastanowienia się nad samym sobą, nad własnymi uczuciami i potrzebami tak, by lepiej zrozumieć drugiego człowieka. Nam rodzicom może pomóc lepiej zrozumieć nasze dzieci.
Główne zasady Porozumienia bez Przemocy:
- jasna świadomość własnych uczuć i potrzeb.
- empatia dla uczuć i potrzeb innych ludzi.
- klarowne wyrażanie swoich potrzeb w postaci próśb.
- rezygnacja z żądań, oskarżeń, krytyki, wydawania ocen i wszelkiej przemocy werbalnej
Dzięki tej pozycji:
- będziemy potrafili dotrzeć do sedna konfliktów i rozwiązywać je bez użycia przemocy.
- odnajdować znaczenie swoich potrzeb oraz umiejętność empatycznego rozumienia potrzeb innych ludzi.
- uczyć się znajdować strategie działania, które zaspokoją potrzeby wszystkich stron.
- przekształcać złość w pozytywne działanie.
Autor dzieli się z nami swoją techniką prowadzenia warsztatów i pracy z ludźmi. Z jego doświadczenia korzystają psychologowie, terapeuci, nauczyciele, rodzice, menedżerowie oraz osoby szukające inspiracji w rozwoju osobistym.
„Porozumienie bez Przemocy przyczyniło się do wielkich zmian w sposobie myślenia, porozumiewania się i działania społeczeństw na całym świecie, pokazując ludziom jak można komunikować się w sposób empatyczny.”