My, rodzice sami miewamy problemy z ograniczeniem spożycia słodyczy, a przykład idzie z góry. Większość z nas nie chce też radykalnie pozbawiać swoich dzieci słodkich przyjemności, a jedynie mądrze je ograniczać – zwłaszcza że dzisiaj cukier jest obecny niemalże w każdym produkcie spożywczym, także w żywności przeznaczonej dla dzieci – w jogurtach, płatkach śniadaniowych, wodach smakowych itp. Coraz częściej poszukujemy zamienników, bo chcemy jeść zdrowo i świadomie.
Aspartam zamiast cukru?
Pod nazwą aspatram kryje się substancja, która jest słodkim zamiennikiem cukru dodawanym do produktów spożywczych. W przeciwieństwie do cukru, aspartam używany jest jednak w bardzo małych ilościach – jego kaloryczność jest bliska zeru i nie wywołuje wzrostu insuliny po spożyciu. Jest zatem bezpieczny dla diabetyków, a co więcej, jako jedyny słodzik jest w pełni metabolizowany przez organizm człowieka. Znajdziemy go w napojach gazowanych i izotonicznych, smakowych wodach, mrożonych herbatach, gumach do żucia i dropsach, w kakao, jogurtach, galaretkach, ale także we wszelkich produktach typu „light”, które nie zawierają cukru.
Czy aspartam jest szkodliwy?
Jedni badacze żywności zapewniają, że aspartam jest bezpieczny dla zdrowia organizmu, a jego spożywanie nie ma żadnych skutków ubocznych, inni są odmiennego zdania. Skąd zatem tyle kontrowersji wokół tego popularnego słodzika? Mówi się nawet, że może być rakotwórczy.
Uwaga na ilość spożycia
Pewne jest, że na tę substancję powinny uważać osoby chore na fenyloketonurię, które nie mają zdolności metabolizowania fenyloalaniny. To właśnie ten naturalny aminokwas, obok kwasu asparaginowego, jest efektem rozkładu po strawieniu aspartamu. Podobnie jak metanol – przy niewielkiej ilości nieszkodliwy dla organizmu, ale bardzo toksyczny w dużych dawkach!
Możliwe niepożądane skutki przedawkowania aspartamu:
- migrena i zawroty głowy
- nudności
- drętwienie i skurcze mięśni
- wysypka
- częstoskurcz serca
- bezsenność
- szum w uszach
- duszności
- utrata smaku
Tego typu dolegliwości mogą wystąpić nawet po wypiciu dużego napoju, słodzonego aspartamem.
Czy aspartam jest rakotwórczy?
Do rozpowszechnienia takiej opinii przyczyniły się publikacje na temat pracy badaczy z Bolonii, którzy dowiedli, że spożywanie aspartamu ma wpływ na rozwój komórek nowotworowych u szczurów. Inni naukowcy dostrzegli jednak wiele nieścisłości w opisywanych badaniach, tj. wprowadzenie znacznie zawyżonych dawek, względem tych używanych w produktach spożywczych oraz odmienność układów enzymatycznych szczurów i ludzi. W toku późniejszych prac nad zagadnieniem specjaliści z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Zespół ds. Dodatków do Żywności i Składników Pokarmowych dowiedli bezpieczeństwa aspartamu, a tym samym został on wprowadzony do sprzedaży w całej Unii Europejskiej.