Nawet jeśli jedziecie samochodem i macie w bagażniku zestaw pierwszej pomocy, to dobrze jest zabrać ze sobą kilka dodatkowych rzeczy. Zwłaszcza jeśli planujecie spacery, ale nie tylko! I pamiętajcie – to nie tylko apteczka dla Was. Możecie spotkać kogoś, kto będzie potrzebował jakiejś pomocy, nawet drobnej, a wtedy dobrze mieć przy sobie taki podręczny zestaw.
Leki, które przyjmujecie
Przede wszystkim nie zapomnijcie o branych lekach. Czasem w ferworze pakowania to może wypaść z głowy, a to jedna z najważniejszych rzeczy w apteczce. Zwłaszcza jeśli są to leki, które przyjmujecie w konkretnych sytuacjach (na przykład inhalator dla astmatyka).
Choroba lokomocyjna
Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą jakieś środki na chorobę lokomocyjną. Nawet jeśli wiecie, że Was ona nie dotyczy, to może się okazać, że Wasze dzieci w podróży zaczną mieć jej objawy. Wtedy lepiej mieć coś pod ręką.
Środki opatrunkowe
Jest ich sporo, ale nie powinniście zapomnieć o bandażu (zwykłym i elastycznym), jałowych opatrunkach, gazie i plastrach samoprzylepnych. Nie zapomnijcie o wodzie utlenionej (do odkażenia drobnych skaleczeń) i soli fizjologicznej (przydaje się też do przemycia rany lub wypłukania paprochów z oka). Dobrze mieć też małe nożyczki z okrągłymi czubkami i rękawiczki jednorazowe. Termometr i pinceta też mogą się przydać, podobnie jak żel antybakteryjny do rąk (przyda się gdy nie będziecie mieli jak umyć rąk).
Kremy!
Nawet jeśli pogoda nie będzie słoneczna, nie zapomnijcie o kremie do opalania. Pamiętajcie, że im młodsze dziecko, tym filtr w kremie powinien być wyższy (do 3. roku – 50 SPF; powyżej 3. – 30 SPF). Nie zapomnijcie o kremach lub sprayach na odparzenia – nie tylko słoneczne. Kto wszedł w pokrzywy, ten wie, o co chodzi ;). Na każdy wyjazd warto zabrać coś na ukąszenia owadów. Oczywiście możecie się wszyscy smarować jednym kremem :).
Stłuczenia
W apteczce powinno znaleźć się coś na stłuczenia i obtarcia. Delikatna maść przeciwbólowa na pewno przyda się, żeby złagodzić ból stłuczonego kolana. Szukajcie też środków, które mogą stosować duzi i mali :).
Coś na brzuch
Tam gdzie jedziecie może się okazać, że pojawią się jakieś kłopoty z żołądkiem. To zdarza się dosyć często: inna dieta, inna woda, zmęczenie po podróży – to wszystko może sprawić, że będziecie mieli zepsuty urlop. Dobrym pomysłem w naszym przypadku okazał się Regulax – lek na bazie liści senesu, który może się przydać przy kłopotach z brzuchem (zaparciach). Jak większość środków na takie kłopoty, Regulax można podać dopiero nieco starszym dzieciom (od 12. roku życia).
Coś do użycia przy przeziębieniu
Nawet jeśli pogoda jest piękna i nie ma na niebie jednej chmurki, to wyjazd może szybko zepsuć przeziębienie. Czasem wystarczy za mocno rozkręcona klimatyzacja w samochodzie, kilka godzin w samolocie lub pociągu. Dojeżdżacie na miejsce i... jesteście chorzy. Warto zabrać ze sobą jakieś środki na przeziębienie: leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (na bazie ibuprofenu), najlepiej też takie, które możecie podać najmłodszym.
Klimatyzacja też często załatwia gardła – u dużych i małych. Nie zapomnijcie o kroplach do nosa (polecamy wyroby medyczne: Aspecton Spray dla dzieci od 8. roku życia i Rhinoton) i czymś łagodzącym drapanie w gardle (dla dużych wyrób medyczny: Aspecton Tabletki; na suchy kaszel dla małych od pierwszego roku życia, preparat Aspecton Junior). Są oparte na naturalnych składnikach
Nawet jeśli nie będziecie mieli okazji do użycia niczego z naszej listy (chociaż żel antybakteryjny do rąk może się przydać...), to dobrze jest mieć te rzeczy ze sobą. Gdy je zbierzecie w jednym miejscu to może się okazać, że nie zajmują dużo miejsca i zmieszczą się w saszetce lub małej torbie. Nie zapomnijcie zabezpieczyć opatrunków i bandaży przed wilgocią, a płynów – przed rozlaniem.
Dobrego wyjazdu!
Wpis powstał we współpracy z firmą Krewel Meuselbach, producentem wyrobów medycznych i leków na bazie naturalnych składników.
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna lub farmaceutyczna.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Regulax®, pastylki do żucia, 17,64-30 mg/pastylka. Skład leku: każda pastylka zawiera 710 mg liści senesu (Sennae folium) i 300 mg owoców senesu (Sennae fructus angustifoliae) oraz substancje pomocnicze: bezwodny kwas cytrynowy, parafinę ciekłą, monosterynian glicerolu, aromat cytrynowy 516087, syrop z cukru inwertowanego, powidła śliwkowe, kwas sorbowy, pastę figową, tłuszcz stały, glikol propylenowy, sorbitol. Zawartość glikozydów hydroksyantracenowych 0,21 – 0,36%.
Wskazania do stosowania: Regulax jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w zaparciach w celu pobudzenia perystaltyki jelit i/lub ułatwienia wypróżniania.
Przeciwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy również podawać leku Regulax pacjentom z niedrożnością jelit, chorobami przebiegającymi z ostrym stanem zapalnym jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, Colitis ulcerosa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie wyrostka robaczkowego), bólem brzucha nieznanego pochodzenia, znacznego stopnia odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów. Leku Regulax nie należy stosować w ciąży, podczas okresu karmienia piersią i u dzieci poniżej 12 roku życia.
Dostępny w aptece bez recepty.
Podmiot odpowiedzialny: Krewel Meuselbach GmbH, Krewelstr. 2, Eitorf, Niemcy. Biuro w Polsce: Krewel Meuselbach GmbH Przedstawicielstwo w Polsce, ul. Narbutta 29/2, 02-536 Warszawa, info@krewel.com.pl
W celu zapoznania się ze spodziewanym ryzykiem związanym z używaniem wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem zapoznaj się z ulotką.