Walka o uwagę rodziców
Przede wszystkim należy zrozumieć podłoże dziecięcej rywalizacji i konfliktów. Każde dziecko ma potrzebę wyłącznej miłości rodziców i ogromnego zainteresowania nim samym. Dzieci są zazdrosne o siebie nawzajem, bo walczą w ten sposób o uwagę rodziców. Tę sytuację wzmacnia przekonanie jednego z dzieci o jego gorszym czy niesprawiedliwym traktowaniu przez rodziców. Poczucie, że drugiemu dziecku poświęcają więcej czasu.
Jak temu zapobiec?
Należy pozwalać dzieciom na ujawnianie negatywnych emocji, dać im prawo do ich przeżywania. Prawidłowe wyrażanie uczuć jest warunkiem rozwoju emocjonalnego, a ten wpływa na kształtowanie relacji z otoczeniem, w tym z bratem czy siostrą.
Traktuj każde dziecko indywidualnie
Nie powinno się porównywać dzieci do siebie. Pokazanie im, że jedno jest w czymś lepsze od drugiego tylko wzmocni rywalizację między nimi. Chwal swoje dzieci, ale nie odnoś się w ocenach do ich rodzeństwa. Znajdź w każdym z nich coś, za co możesz je pochwalić i nagrodzić.
Dzieciaki mają także bardzo silnie rozwiniętą potrzebę sprawiedliwości. Pamiętaj, że sprawiedliwie nie zawsze znaczy równo. Staraj się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich pociech i staraj się je zaspakajać. Pamiętaj, że ich potrzeby często się od siebie różnią.
Nie zawsze musisz interweniować w dziecięcych sporach.
Wszak to one uczą nasze maluchy rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie zawsze trzeba być sędzią – dzieci bardzo często potrafią dogadać się bez naszej pomocy. Reaguj dopiero wtedy, kiedy konflikt przybiera na sile, przeciąga się w czasie, czy może stać się zagrożeniem dla zdrowia.
A co najważniejsze…
nie kochaj swoich dzieci tak samo. Kochaj je inaczej, każde wyjątkowo i na swój sposób. Pokaż im, że nie muszą o Twoją miłość rywalizować, bo mają ją zawsze bez względu na wszystko.