Ćwiczenie to buduje podwaliny dla przyszłych umiejętności matematycznych, takich jak dopasowywanie elementów z dwóch podobnych zbiorów, orientację w przestrzeni, logiczne myślenie, symbolikę i zwracanie uwagi na szczegóły.
Co zabawa rozwija:
- wyobraźnię przestrzenną
- uczy budowania skojarzeń pomiędzy tym, co namacalne a tym, co jest przedstawione schematycznie, za pomocą uproszczonego symbolu
- ćwiczy pamięć krótkotrwałą (potrzebną w przyszłości do
wykonywania szybkich obliczeń w pamięci - uczy postrzegania jedynie wybranych cech przedmiotów i analizowania ich
Co jest potrzebne?
- 5 kartek A4 z bloku technicznego,
- farby,
- pędzel do malowania,
- ołówek,
- 5 przedmiotów codziennego użytku lub zabawek (w naszym przypadku: pojemnik na banana, plastikowy talerzyk i rondelek do zabawy, łyżeczka, zabawkowy owoc).
Dla kogo?
Zabawa dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat.
Przebieg zabawy
Przed zabawą należy przygotować karty z cieniami przedmiotów. W tym celu należy na kartkach z bloku technicznego zaznaczyć ołówkiem obrysy wybranych przedmiotów, a następnie zamalować je farbami. Gdy farby wyschną, karty do gry będą gotowe. Zabawa polega na dopasowaniu zgromadzonych przedmiotów do ich „cieni” namalowanych na kartkach.
W przypadku trochę starszych dzieci, można opracować kilka trudniejszych wariantów, dając dziecku jedynie karty z poleceniem odnalezienia przedmiotów pasujących do cieni, ale spośród większego zbioru (nawet przedmiotów rozlokowanych w różnych miejscach domu).
Więcej zabaw inspirowanych pedagogiką Marii Montessori znajdziecie w darmowym ebooku dostępnym dla wszystkich zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników portalu Tatento.pl "15 zabaw rozwojowych dla najmłodszych inspirowanych pedagogiką Marii Montessori część II".