Legenda krążąca o zamku
Podobno ta warownia została zbudowana przez carskiego rycerza Funkensteina, który jako młody giermek, podarował swojemu Panu przypadkowo znaleziony w lesie worek z węglem. Ten prezent tak zachwycił obdarowanego, że szybko awansował chłopaka i nazwał go "tym, który przynosi kamienie dające iskry". Rozkazał też Funkensteinowi udać się w to miejsce, gdzie znalazł tak cenny skarb i kazał wybudować tam obronny gród, chroniący cenne czarne kamienie. Miało się to dziać w roku 933.
Pierwsza oficjalna wzmianka o zamku Książ pochodzi jednak z 1288 roku, kiedy to Bolko I odnowił i rozbudował tę warownię.
Zamek jest również zaliczany do kompleksu Riese, a jego ogromne podziemia były budowane przez więźniów obozu Gros-Rosen.
To piękne miejsce, przesiąknięte historią, zarówno tą dobrą, jak i tragiczną. Sam zamek, jego pomieszczenia, malowidła i zdobienia są niezwykłe. Przepych, złoto i dużo ręcznej rzemieślniczej pracy włożono w każdy najdrobniejszy element architektury jego wnętrz. Jednak najwięcej ludzi podąża w tym kierunku w poszukiwaniu złotego pociągu i historii lat 1943–45, kiedy to Hitler i jego pomocnicy przebywali na tych terenach. Ten okres budzi wśród miłośników historii najwięcej emocji i zadaje najwięcej pytań bez odpowiedzi.
Podziemia zamku liczą sobie podobno 3 poziomy. Pierwszy jest udostępniony, nieduży, ale robi wrażenie. W jego skład wchodzi kilka korytarzy i ogromny walec tuż pod dziedzińcem, który jest częścią konstrukcji spiralnych schodów. Poziom 2. zostanie niebawem otwarty dla zwiedzający i jest tak ogromny, że podobno mogą minąć się w nim dwa pociągi. Najciekawszy jest jednak nieodkryty poziom 3., który prawdopodobnie znajduje się na głębokości 75 metrów pod powierzchnią ziemi.
Informacje praktyczne:
Bilety najłatwiej kupić online, wybierając jedną z dostępnych opcji (zwiedzanie bez przewodnika lub z przewodnikiem, nocne zwiedzanie, zwiedzanie z dodatkowymi atrakcjami: http://www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl/
Podziemia nie są dostępne z wózkiem ani dla osób na wózkach, ponieważ jest tam wiele schodków. Jeśli wybierasz się z dzieckiem, lepiej zabierz nosidło lub chustę.
Wokół zamku znajduje się także piękny park i wiele szlaków pieszych oraz rowerowych.
Toalety są dostępne na miejscu i tylko na parterze należy wnieść opłatę, piętra są bezpłatne.
Na zamku jest restauracja, więc można posilić się, nie opuszczając tego miejsca.
Krótki filmik ukazujący piękno zamku: https://www.youtube.com/watch?v=QgKsb9_suVA