Takie przygody z pewnością uwrażliwiają dziecko na świat przyrody, a także są okazją do ciekawych rozmów i zadawania pytań. Ponadto, dziecko uczy się gatunków drzew, a co za tym idzie, często padają pytania: A co to jest liść? Z czego jest zbudowany? Dlaczego liście są zielone?, co niewątpliwie może być dobrym urozmaiceniem dla zwolenników pedagogiki Montessori.
Dzisiejsze propozycje zabaw dla dzieci to pomysł na zaspokojenie ciekawości przedszkolaka poszukującego odpowiedzi na nurtujące go „poważne” pytania oraz sposób na utrwalenie świeżo zdobytej wiedzy. Mała motoryka plus plastyka.
UWAGA: Będą nam potrzebne wycięte z tektury i obciągnięte folią aluminiową dwa duże liście.
Domowe Montessori - zabawy dla dzieci
Zabawa dla dzieci nr 1
Pokazujemy budowę liścia, opisując poszczególne części (m.in. ogonek, blaszka, nerw główny). Po jakimś czasie bawimy się w szukanie nazwanych miejsc na modelu liścia. Mówiąc nazwę, np. „ogonek”, a młody przyrodnik przyczepia klamerkę do bielizny w odpowiednim miejscu. Wzmacniają się mięśnie rąk i utrwala świeżo zdobyta wiedza.
Zabawa dla dzieci nr 2
Mała motoryka plus plastyka. Można użyć różnorodnych drobnych elementów (cekiny, guziki, pocięte na kawałki słomki do picia, kolorowe papierki) do zrobienia układanki na tle liści, kolorowej mozaiki z wyobraźni. Tworzenie jej przypomina pracę z mandalą. Chwila skupienia, chwila ciszy…
Zabawa dla dzieci nr 3
Ćwiczymy unerwienie liścia. Na przykładzie kilku liści na obrazku z internetu pokazujemy różne rodzaje unerwienia. Rozmawiamy o tym jaką funkcję pełni ono w liściu. Do pracy plastycznej potrzebujemy: paski krepiny, nitki muliny, sznurek, taśmy ozdobne, wstążki, kawałki filcu oraz klej. Zawieszone na ścianie, liście świecąc jak lustra, w których pięknie odbija się światło :)
Pedagogika Montessori zakłada korzystanie z materiałów dla zmysłów - liście niewątpliwie wpisują się w te założenia. Testujcie zabawy dla dzieci - z pewnością spodobają się dzieciom!