Nie ograniczaj dziecięcej samodzielności
Ponieważ każde dziecko rozwija się inaczej, ciężko dokładnie określić, kiedy powinno nabyć jakąś umiejętność. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie pozwolić mu próbować własnych sił i stwarzać okazję do nowych wyzwań. Może będą to rzeczy drobne, jak na przykład samodzielne wkładanie butów albo umiejętność obrania jajka, ale nauka tych czynności przyniesie korzyść rodzicom jak i dziecku. Maluch będzie miał frajdę, bo dzieci uwielbiają odkrywać, uczyć się i poznawać świat. Dla nich każda nowa rzecz jest ciekawa i pasjonująca. Nie powinniśmy więc tego tłumić, a rozwijać. Dzięki temu będziemy mieli dziecko samodzielne, ciekawe świata i pewne swoich umiejętności, nie bojące się podejmowania nowych wyzwań.
Jeśli będziemy powtarzać ciągle “nie ruszaj, nie rób tego, jesteś za mały” to nie dość, że będziemy mieli dziecko sfrustrowane, to jeszcze bez wiary w siebie i niesamodzielne. I nie ukrywajmy - dziecko, które potrafi samo zjeść, ubrać się i wykonać inne podstawowe czynności, to jednocześnie więcej luzu dla rodzica.
Jak wspierać samodzielność dziecka?
Nauka każdej umiejętności może być początkowo trudna dla obu stron. Bo mandarynka nie będzie się tak łatwo obierać, jak dziecko by chciało, a połowa jogurtu wyląduje na koszulce zamiast w buzi. Rodziców często irytuje powolne i nieudolne wykonywanie czynności przez dzieci, więc zamiast pozwolić im coś zrobić, wolą je wyręczyć. Ale znacznie lepiej przetrwać początki, a na pewno wyjdzie to wszystkim na plus. Aby to sobie ułatwić, należy przestrzegać kilku zasad:
- Uwzględnij czas potrzebny dziecku na wykonanie zadania, np. jeśli dziecko samo będzie próbowało się ubrać przed wyjściem, przeznacz na szykowanie się 15 min. więcej.
- Jeśli nie będzie sobie radziło, wykonaj tę czynność równolegle razem z nim, np. ono smaruje kromkę chleba masłem, więc ty weź drugą i pokaż mu jak to zrobić. Ale pamiętaj - nie zabieraj mu jego kromki - weź drugą.
- Przygotuj otoczenie tak, aby dziecku było łatwiej wykonywać domowe czynności, np. przygotuj dla niego ręcznik w łazience i wieszak na kurtki na odpowiedniej wysokości, kup bezpieczne plastikowe naczynia i sztućce i inne akcesoria domowe w odpowiednim dla dziecka rozmiarze i zapewniające bezpieczeństwo
Przestrzegając tych trzech zasad pomożesz dziecku uczyć się samodzielności. Ale tak naprawdę najważniejsza zasada jaką musisz wprowadzić w życie to pozwól mu próbować.
Wystarczy, że pozwolisz mu brać udział w codziennych czynnościach, od mycia uszu podczas kąpieli, przez zamiatanie, po pieczenie ciasteczek. Jeśli tylko mu pozwolisz, ono będzie samodzielne. Nadopiekuńczość, to często najgorsza z rzeczy jakie możemy dziecku zafundować. W końcu rola rodziców polega na tym, aby tak wychować dzieci, żeby pewnego dnia nas nie potrzebowały.