Gdy maleństwo przeciska się przez kanał rodny napięcie skóry i mięśni może skończyć się pęknięciem krocza. Mimo, iż pęknięcie jest mniej dotkliwe niż celowe nacięcie krocza to jednak rana bywa bolesna, a gojenie się rany może być długotrwałe. Długość gojenia się rany może trwać od 7 dni do kilku miesięcy w zależności od stopnia pęknięcia (rozróżniane są 4 rodzaje).
Natomiast nacięcie krocza jest zabiegiem stosowanym w przypadku zagrożenia życia dziecka lub w sytuacji, gdy trzeba chronić krocze mamy. Rana po nacięciu krocza goi się 2-3 tygodnia, ale dyskomfort może być odczuwany nawet do kilku miesięcy. Konieczne jest założenie szwów samorozpuszczalnych bądź zwykłych, które po ok 5 dniach są zdejmowane.
Połóg: jak sobie radzić z bólem krocza?
Po pierwsze więcej leż niż siedź. Siedzenie powoduje nacisk na okolice intymne, dlatego w pierwszych dniach po porodzie pozwól odpocząć tej części ciała. Możesz przy siadaniu skorzystać z gumowego krążka lub dziecięcego kółka do pływania.
Okłady z lodu zmniejszą ból i obrzęk. Okłady należy stosować przez 10 minut i robić 10 minutowe przerwy. W aptece możesz kupić specjalne kompresy do chłodzenia, można tez owinąć kostki lodu w czystą ściereczkę.
Zmniejszyć ból możesz biorąc leki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen) bądź stosować nasiadówki z rumianku, nagietka lub kory dębu.
Połóg: jak przyspieszyć gojenie krocza i pielęgnować ranę?
Wietrz ranę. Dostęp powietrza ułatwia i przyśpiesza gojenie się rany. Gdy tylko możesz leż bez bielizny z ugiętymi nogami w kolanach. Jeżeli musisz się podnieść korzystaj z przewiewnej bawełnianej bielizny lub jednorazowych majtek z siateczki. Używaj podkładów poporodowych zamiast tradycyjnych podpasek.
Podmywaj się i opłukuj krocze specjalnymi preparatami przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi (może być również zwykłe szare mydło). Zmniejszają ryzyko infekcji, obrzęk i przyspieszają gojenie się rany.
Po każdym podmywaniu się lub wizycie w toalecie dobrze osusz ranę, najlepiej delikatnie dotykając ciała, a nie trąc. Wilgoć sprzyja rozwijaniu się bakterii.
Ćwicz mięśnie Kegla. Zaciskaj i rozluźniaj mięśnie krocza, jakbyś chciała wstrzymać oddawanie moczu. Gimnastyka przyśpiesza powrót mięśni do formy i poprawia ich ukrwienie. Co z kolei przyśpiesza proces gojenia się rany.
Połóg: jak dbać o higienę?
Jak najczęściej myj okolice intymne, również po wizycie w toalecie. Używaj do tego ciepłej, bieżącej wody i delikatnego płynu do higieny intymnej bądź szarego mydła. Odchody poporodowe mogą sprzyjać rozwijaniu się infekcji w świeżej ranie. Dlatego tak ważne jest aby dbać o higienę. Pamiętaj też aby przed każdą wizytą w toalecie lub podmywaniu się czy zmianie podkładu umyć ręce. To uniknie przeniesienia na nich bakterii.