Urlop rodzicielski płatny dla wszystkich
Od nowego roku, urlop rodzicielski będzie przysługiwał nie tylko osobą zatrudnionym na umowę o pracę i prowadzącym działalność gospodarczą, ale także studentom, rolnikom, osobom bezrobotnym i tym, które są zatrudnione w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie.
Osoby nieopłacające składek, będą otrzymywać przez rok 1000 zł miesięcznie.
Możliwość połącznia urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim
Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rodzic będzie mógł skorzystać z 32 tygodniowego urlopu rodzicielskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 34 tygodniowego urlopu (w przypadku bliźniąt). Urlop macierzyński można będzie wybrać jednorazowo lub w 4 częściach. 16 tygodni będzie można będzie wykorzystać aż do 6 roku życia dziecka!
W przypadku podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin u pracodawcy, który rzeczonego urlopu udzielił, urlop ulegnie proporcjonalnemu wydłużeniu.
Zwolnienie na dziecko
Rodzicom dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia przysługują 2 dni płatnej opieki na dziecko. Opiekun może sam zdecydować, czy woli to zwolnienie wykorzystać w dniach, czy godzinach (16 h) z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia.
Tata też może skorzystać z urlopu
Tata może skorzystać z urlopu ojcowskiego do momentu ukończenia przez dziecko 2 lat. Może go wybrać w 1 lub 2 częściach.
Jeżeli matka prowadzi działalność gospodarczą, to ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, pod warunkiem, że pozostaje w stosunku pracy.
Terminy składania wniosków ulegną wydłużeniu
Od 2016 roku wniosek o urlop rodzicielski (jeśli ma być wykorzystany w pełnym wymiarze), powinien zostać złożony w przeciągu 21 dni od porodu.
W przypadku wniosków o urlop rodzicielski i wychowawczy wszystkich formalności należy dopełnić nie później, niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania ze świadczeń.