Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Twoje ciało się zmienia, hormony szaleją, czasami puszczają Ci nerwy... Jednak czy jest to obojętne dla maleństwa w Twoim brzuchu? Otóż nie. Jeśli narażasz dziecko na stres w okresie prenatalnym, to istnieje duże prawdopodobieństwo do wywołania poważnych zmian w jego rozwoju. Co jest zdumiewające to fakt, że zmiany te mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Skąd to wiemy? To wnioski dr Tracy Bale z Uniwersytetu w Pensylwanii, która przeprowadziła opisane w czasopiśmie „The Journal of Neuroscience” badanie na myszach. Dzięki niemu dowiodła, że potomstwo myszy narażonej na stres prenatalny jest bardziej podatne na stres w wieku dorosłym.
Jak wyglądało badanie?
W doświadczeniu doszło do zapłodnienia normalnych myszy nasieniem samców wrażliwych na stres. Takie działanie miało dowieść, czy ta cecha przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Okazało się, że potomstwo płci męskiej – mimo że w łonie matki nie było narażone na żadne negatywne bodźce – wykazywało wyraźną reakcję na stres, tak jak ojcowie.
Badanie wpływu stresu u kobiet w ciąży
Badania wykonywano również u kobiet ciężarnych. Tym razem wpływ stresu na kolejne pokolenia sprawdzała prof. Vivette Glover z Imperial College w Londynie. W badaniu wzięło udział 267 kobiet w ciąży – do analizy pobrano próbki krwi oraz próbki płynu owodniowego (otaczającego znajdujący się w macicy płód). Kolejnym etapem badania była również analiza poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Stwierdzono, że wyższy poziom kortyzolu we krwi matki odpowiadał wyższemu poziomowi tego hormonu w płynie owodniowym. Badania dowiodły, że nienarodzone dziecko może odczuwać stres matki już w 17. tygodniu życia w jej łonie.
Mamo, nie denerwuj się w ciąży!
Pomimo tego, że jak podkreślają naukowcy mechanizmy sprawiające, że stres matki wpływa na płód nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione warto rozważyć przed kolejną złością, czy aby na pewno chcesz ryzykować. Wysoki poziom stresu podczas ciąży może w niektórych przypadkach zaszkodzić zdrowiu dziecka i jego rozwojowi. Dlatego kochana mamo, pamiętaj o tym, że stres nie jest dobrym przyjacielem, zarówno Twoim, jak i Twojej pociechy.