Kiedy fotografujemy w trybie automatycznym nasz mały model jest tak samo ostry jak i wszystko wokół niego, dzięki czemu zlewa się z tłem zamiast się z niego wyłaniać, a na zdjęciu niepotrzebnie czasem widać domowy bałaganik, kawałek sofy, telewizora i inne zbędne elementy. Co zrobić, aby tego uniknąć? Możemy stworzyć na zdjęciu pierwszy i drugi plan, tzn. fotografując malucha podkreślić ważność jego osoby (przecież ostatecznie on tu rządzi. Bardzo łatwo możemy pokazać jego wyraźną sylwetkę na tle rozmytego tła. Jak to zrobić? Czytajcie dalej!
Tryb „A”, czyli funkcja z priorytetem przesłony
Wyobraźmy sobie, że nasz Misiek właśnie po raz pierwszy w życiu wspina się na krzesło, łapiemy więc aparat, uwieczniamy ten ważny moment…
… a na zdjęciu- o zgrozo- suszarka z praniem! Zobaczcie, w Galerii, jak łatwo zmieniłam ją na kolorowe tło.
Fotografia dziecięca i ważność przesłony
Co tak naprawdę robimy? Zmieniamy wartość przysłony, czyli zmieniamy wielkość jej otworu. Po prostu mówiąc: przełączamy nasz aparat na tryb „A” (w większości aparatów) i ustawiamy możliwie niską liczbę przysłony (w menu naszego aparatu musimy znaleźć informację, które pokrętło lub przycisk pozwala nam zmieniać tę wartość (opisywaną jako np. f/3.5 lub inną liczbę).
Im mniejsza wartość przysłony, tym większe rozmycie tła (pamiętajmy, że nasz model musi znajdować się w pewnej odległości od tła: im większa będzie ta odległość, tym większy efekt rozmycia uzyskamy). Sami powinniśmy znajdować się możliwie blisko naszego modela, by ten efekt uzyskać (im bliżej modela jesteśmy, tym większy efekt rozmycia tła).
Skoro zmieniamy wielkość otworu, przez które do aparatu dostaje się światło, czas naświetlania naszego zdjęcia musi być różny dla różnych wartości przysłony. Nie musimy sobie jednak zawracać tym głowy- na tym właśnie polega praca w trybie „A” czyli z priorytetem przysłony- bo czas naświetlania aparat kalkuluje sobie sam!
Wartości przesłony zaczynają się zwykle od 2.8 lub 3.5, niektóre obiektywy tzw. portretowe osiągają wartość nawet 1.4, co pozwala np. zachować ostrość tylko części twarzy. Możemy spowodować rozmycie nie tylko tego co za, ale i przed fotografowanym obiektem.
Co jeszcze daje nam zmiana wartości przesłony?
Możliwość zmiany wielkości otworu, przez który do naszego aparatu dostaje się światło, czyli przysłony pozwala również fotografować w trudnych warunkach oświetleniowych, co pokazuję na kolejnym zdjęciu w Galerii (cztery misie). Coraz niższe wartości przysłony nie tylko skutkują coraz większym rozmyciem tła, ale pozwalają na lepsze doświetlenie naszego zdjęcia.
Fotografia dziecięca - zadanie:
Zróbcie portret malucha z wartością przysłony f/3.5 i portret w tym samym miejscu z tej samej odległości z wartością np. przysłony f/8 czy f/11.
Temat przesłony wyjaśniłam tu w możliwie najprostszy sposób; dociekliwym polecam profesjonalne porady na temat głębi ostrości czy zależności pomiędzy wartością przysłony a ogniskową.