Wtórne utonięcie : co to jest?
Wtórne utonięcie jest mało znanym zjawiskiem. Jednakże wcale nie tak rzadkim: rocznie umiera w ten sposób ponad 1000 dzieci!!! To powikłanie po podtopieniu. Może do niego dojść na skutek przedostania się nawet niewielkiej ilości wody do płuc. Płyn drażni pęcherzyki płucne, stopniowo pogarszając wydolność układu oddechowego i ostatecznie prowadząc do niedotlenienia organizmu. Obrzęk płuc i zgon mogą wystąpić nawet po 3 dniach od podtopienia. Warto wiedzieć, że ryzyko niebezpiecznych powikłań wzrasta, gdy do wypadku doszło w sztucznym zbiorniku z chemicznie oczyszczaną wodą (czyli np. na odkrytym basenie).
Suche utonięcie: na co zwrócić uwagę?
Ponieważ wtórne utonięcie zdarza się wiele godzin po zdarzeniu, wielu rodziców ma problem z odkryciem powiązań przyczynowo - skutkowych. Poza tym wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet pozornie błahe zachłyśnięcie, może być brzemienne w skutkach.
Co powinno Cię zaniepokoić?
- trudności w oddychaniu
- kaszel
- senność, zmęczenie
- spowolniona mowa, zaburzenia świadomości
- wymioty
Po każdym incydencie dziecko należy bacznie obserwować. Jeśli tylko cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, nie wahaj się – jedź do szpitala!
Jak zapobiec utonięciu?
Bardzo często nie widać, że ktoś się topi. Wydaje nam się, że topielec zachowuje się tak jak w filmach: macha rękami, krzyczy, dlatego łatwo go zauważyć. Wręcz przeciwnie: osoba która tonie nie jest w stanie wydać żadnego dźwięku. „Winny” jest temu tzw. zespół instynktownego zachowania topiącego:
- ludzki układ oddechowy został stworzony przede wszystkim do oddychania. Poza tym czas, w którym usta osoby tonącej znajdują się nad powierzchnią wody jest zbyt krótki, aby można było wykonać wystarczający wdech i wydech, oraz zawołać o pomoc.
- topielec nie jest w stanie wzywać pomocy poprzez machanie rękami. Osoba tonąca rozpościera ramiona na boki i naciska nimi w dół, w kierunku dna, by choć na chwilę móc utrzymać się na powierzchni i wykonać oddech.
- trzeba być bardzo czujnym, by zapobiec nieszczęściu: tonący może walczyć o utrzymanie się na powierzchni wody najwyżej 20 do 60 sekund!