Jak przygotoać się do ciąży? Warto wcześniej zadbać o zdrowie: przeprowadzić kompeksowe badania, wprowadzić odpowiednią dietę, uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie.
1) Znajdź dobrego lekarza ginekologa. Zrób badania specjalistyczne: cytologię, USG narządu rodnego i piersi. Ginekolog może także zlecić badanie poziomu hormonów.
2) Zrób badania ogólne: morfologia, mocz oraz testy: na obecność wirusa zapalenia watroby typu B, HIV, cytomegalii; przeciwciał toksoplazmozy; ustalenie tzw. czynnika RH, aby wykluczyć potencjalny konflikt serologiczny.
3) Odwiedź poradnię genetyczną, jeśli: masz więcej niż 35 lat i to pierwsza ciąża lub w rodzinie Twojej badź partnera występowały choroby o podłożu genetycznym: hemofilia, mukowiscydoza, zespół Turnera, itp.
4) Poinformuj lekarza o przewlekłych chorobach i lekach, które przyjmujesz. Szczególnie jeśli masz problemy z tarczycą lub cukrzycę.
5) Zaszczep sie na różyczkę i odrę, jeśli nie byłaś na nie szczepiona do tej pory i nie przechodziłaś ich w dzieciństwie. Zachorowanie w trakcie ciąży może być bardzo niebezpieczne dla płodu.
6) Odwiedź stomatologa i wylecz wszystkie ubytki.
7) Zrezygnuj z używek. Bezwzględnie porzuć papierosy. Nic sie nie stanie, jeśli od czasu do czasu wypijesz piwo lub lampkę wina, ale całonocne libacje to nie jest dobry pomysł. Ogranicz picie kawy do 1-2 filizanek dziennie.
8) Zadbaj o kondycję fizyczną. Basen, bieganie, pilates, joga. Znajdź aktywność, którą będziesz mogła kontynuować także w ciąży. Twój organizm lepiej zniesie nowe wyzwanie. Mniej przytyjesz, no i łatwiej będzie urodzić siłami natury. Zadbaj szczególnie o kręgosłup oraz mięśnie: brzucha, pośladków i pleców - te partie najmocniej odczują nadchodzące zmiany.
9) Jeśli masz nadwagę, postaraj się schudnąć, jednak nie rób tego na siłę i zbyt drastycznie, bo możesz zaburzyć gospodarkę hormonalną. Warto o siebie zadbać, bo kobietom otyłym w czasie ciąży grozi więcej komplikacji, m.in: nadciśnienie i cukrzyca.
10) Zadbaj o odpowiednią dietę. Okres ciąży to okres wzmożonego wysiłku dla twojego organizmu. Rezerwy witaminowo-mineralne będą się stopniowo uszczuplać. Jedz dużo warzyw i owoców, chude mięso, ryby, nabiał, ziarna, orzechy. Sięgaj po węglowodany złożone zamiast prostych (czyli np. pełnoziarnisty makaron i kasze zamiast białego pieczywa, słodyczy).
11) Pomyśl zawczasu o suplementacji. Zacznij łykać kwas foliowy najlepiej już 3 miesiące przed zapłodnieniem. Zapobiega on wadom rozwojowym u płodu, m.in wadom cewy nerowej, wadom serca i niskiej masie urodzeniowej.
12) Zrelaksuj się, dziecko to nie projekt! :)