Rozstanie to trudny moment dla całej rodziny. Wszyscy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z jakimi trudnościami borykają się rozwiedzeni rodzice?
Niejasny podział rodzicielskich obowiązków
Podczas rozwodu definiuje się wiele kwestii m.in.: podział opieki, harmonogram odwiedzin, wysokość alimentów. To bardzo ważne, aby dojść do porozumienia w tych prymarnych kwestiach i trzymać się tych ustaleń.
Pogorszenie sytuacji finansowej
Rozwód przeważnie oznacza pogorszenie sytuacji finansowej: zamiast dwóch dochodów zostaje jeden, plus ewentualne alimenty. Wiele rodzin nie może sobie już pozwolić na luksus wysyłania dziecka na drogi obóz. Pozostaje także problem opieki nad dzieckiem w czasie wakacji, kiedy trzeba chodzić do pracy…
Trudności komunikacyjne i różne opinie między rodzicami
Rodzice mogą mieć różne pomysły i różne style wychowawcze. Ponadto perspektywa dłuższej rozłąki z dzieckiem lub wyjazd w odległe miejsce może powodować dyskomfort, zwłaszcza u mam. Jeśli rodzice nie są w dobrych stosunkach i mają problemy z porozumieniem, może to dodatkowo podnosić poziom stresu.
Jak planować wakacje po rozwodzie?
Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc rozwiedzionym rodzicom zaplanować wakacje i zmniejszyć stres z tym związany.
Struktura jest kluczem. Rozwiedzeni rodzice muszą mieć plan, który określa z wyprzedzeniem, jak ich dzieci będą spędzać lato. Ważne jest, aby z góry zaplanować czy dziecko będzie uczestniczyć w obozach i kiedy będzie spędzać wakacje z każdym z rodziców. Jasna struktura wyeliminuje uczucie niepokoju u dzieci i pozwolić im czekać z utęsknieniem na lato.
Ostrożnie planuj wydatki
Każdy rodzic wie, że opieka nad dzieckiem to ogromny koszt i wysiłek. Bywa trudna, nawet wtedy, gdy rodzina jest pełna. Rozwiedzeni rodzice tym bardziej powinni mieć konkretny plan i dokładnie przeanalizowane wydatki, tak aby nie było żadnych nieprzewidzianych niespodzianek. Pomoże to również wyeliminować obciążenia spoczywające na jednym z rodziców. Jeśli nie jesteście w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii, warto skorzystać z pomocy mediatora.
Ustalcie harmonogram
Z wyprzedzeniem ustalcie grafik opieki i urlopów. To pozwoli Wam uniknąć niepotrzebnych przepychanek i nieporozumień. Wiadomo, że niektóre sytuacje są nieprzewidywalne i trzeba zachować odrobinę elastyczności, ale plan pozwoli Wam panować nad sytuacją.
Przyjmij perspektywę drugiej strony
Postaraj się zawsze spojrzeć na sytuacje także z perspektywy drugiego rodzica. Szkoda czasu i energii na kłótnie i niesnaski. Zamiast tego, spróbuj przyjąć punkt widzenia byłego partnera. Jaka jest jego sytuacja? Co może ułatwić sprawę? Takie podejście pomoże Wam osiągnąć porozumienie i będzie korzystne dla waszych wzajemnych stosunków i dla relacji z dzieckiem.
Nie traktujcie sprawy osobiście
Uzgodnienie wakacyjnego harmonogramu powinno zostać odseparowane od wszystkich innych kwestii z którymi się borykacie. Łatwiej radzić sobie z problemami, jeśli rozwiązuje się je po kolei. Nie pozwólcie, by kwestie związane z rozwodem wpływały na Wasz osąd sytuacji. Postarajcie się skupić na zadaniu, podziale obowiązków i uzgodnieniu finansów. Wakacje powinny być dla Was i Waszych dzieci przyjemnością, dołóżcie wiec wszelkich wysiłków, aby tak się stało!
Patrz w przód, nie wstecz
Spójrz na problemy, które pojawiały się w przeszłości w sposób proaktywny. Zamiast się złościć czy roztrząsać to, co wydarzyło się w ubiegłych latach, lepiej wykorzystać te sytuacje i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Co do tej pory powodowało najwięcej problemów i sytuacji konfliktowych? Co pomagało? Jedynym sposobem na to, aby uporać się z przeszłością jest wykorzystać ją w sposób produktywny, aby zapobiec kolejnym konfliktom w przyszłości.
Realnie oceniaj możliwości finansowe
Planuj wakacje z kalkulatorem. Bierz pod uwagę także możliwości finansowe drugiej strony. To, że przez lata przywykliście to pewnych standardów i udogodnień nie oznacza, że nie możecie się bez tego obejść. Trzeba być elastycznym! Dzieci potrafią się dostosować do nowej rzeczywistości!
Nie angażuj dzieci w szczegóły
Nie musza wiedzieć, kto za co zapłacił, kto się na co nie zgodził i kto miał jaki pomysł. Nigdy nie mów źle o drugim rodzicu w obecności dziecka. Twoją pociechę najbardziej interesuje, jak spędzi wakacje: chce mieć przy sobie swoich rodziców i wspaniałe spędzić z nimi czas. Na tym należy się skupić!
Prawidłowe planowanie pozwoli zarówno rodzicom, jak i dzieciom spędzić cudowne, radosne lato, które jest wolne od konfliktów i pełne ciekawych rzeczy do zrobienia. Pamiętaj, najważniejsze jest dobro dzieci. Dobry plan pozwoli wszystkim zaangażowanym dobrze się bawić i nie stresować!