Do niedawna wniosek w wydanie dowodu osobistego lub akt stanu cywilnego (np. akt urodzenia) można było złożyć wyłącznie w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Od 1 marca będzie to możliwe wszędzie – wnioski można będzie składać w dowolnie wybranych urzędach. A wszystko dzięki temu, że od 1 marca 2015 urzędy gmin będą miały dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych, czyli do bazy zawierającej m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.
Nowe zasady nadawania imion dla dzieci
Kolejna duża zmiana, która nas czeka od 1 marca dotyczy zasady nadawania imion dla dzieci. Do tej pory w Polsce obowiązywały następujące zasady: imię nie mogło być obraźliwe, ośmieszające ani zdrobniałe. Nie można także było nadawać imion, które nie określały płci, imiona powinny także być zakorzenione w języku polskim. Już niedługo ta ostatnia zasada ulegnie rozluźnieniu. Przyczyną tych zmian jest zapewne fakt, że rośnie liczba małżeństw zawieranych z cudzoziemcami i stąd potrzeba imion uniwersalnych, które będą się sprawdzać za granicą.
Jak wybrać imię dla dziecka?
Wybór imienia dla dziecka nie jest sprawą prosta. Warto pamiętać, że to wybór na całe życie, kształtujący tożsamość dziecka, a potem dorosłego człowieka. Czasem nie warto ulegać modzie, czy silnej chęci „wyróżnienia się” z tłumu. Nie należy także ulegać presji, np. rodziny. Imię powinno być ponadczasowe i uniwersalne, pasujące zarówno do dziecka, jak i później do dorosłej osoby. Oto zestawieni 5 najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek nadawanych w 2014 roku w Warszawie:
1 Jan Zofia
2 Jakub Maja
3 Antoni Hanna
4 Franciszek Zuzanna
5 Aleksander Natalia
Statystki jasno pokazują, że polscy rodzice póki co są tradycjonalistami. Jeśli macie problem z wyborem imienia dla dziecka, to zapraszamy do naszej bazy: klik! Znajdziecie w niej nie tylko imiona dla dziewczynek i chłopców, ale również pochodzenie, datę imienin i zdrobnienia danego imienia. Drodzy rodzice, zmierzcie się z tym zadaniem już dziś! :)