Coraz więcej kobiet decyduje się iść na zwolnienie lekarskie w czasie ciąży. Wiele z nich zupełnie bezpodstawnie. Czemu tak się dzieje?
Ciąża a praca, czyli czy iść na zwolnienie lekarskie?
Bardzo często szef wysyła pracownice na zwolnienie lekarskie. Po miesiącu wypłatę wynagrodzenia przejmuje ZUS, a przedsiębiorca może zatrudnić na zastępstwo nową osobę. Same zainteresowane także chętnie korzystają z tego przywileju. Okres ciąży jawi im się jako 9 miesięcy beztroskiego lenistwa, a 100 % wysokości wynagrodzenia, które przysługuje ciężarnej, pozwala jej cieszyć się tym czasem we względnym spokoju o dobrobyt.
Stale rosnący odsetek pracownic przebywających na zwolnieniu lekarskim niepokoi ZUS. Średnia długość zwolnienia, jakie biorą kobiety w ciąży wynosi 22 dni. Coraz częściej panie wzywane są na kontrolę. Warto pamiętać, że: jeżeli chory podlega ubezpieczeniu chorobowemu to ma prawo do zasiłku chorobowego przez cały okres trwania choroby, ale nie dłużej niż przez 270 dni. Ta sama reguła obowiązuje ciężarne! Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowana, w tym także ciężarna. Kontroli podlega zarówno zasadność wystawionego zwolnienia, jak i prawidłowość jego wykorzystywania.
Zanim zdecydujemy się na L4 w czasie ciąży bez wyraźnego uzasadnienia medycznego, warto dokladanie przeanalizować bilans zysków i strat!