Przede wszystkim ta pochodząca z Libanu pasta, nie wymaga zbyt dużej ilości dodatków: ząbek czosnku, sok z cytryny, sól i pieprz wystarczą. To dzięki niej wprowadziłam do swojej kuchni ciecierzycę, którą wcześniej omijałam na sklepowych półkach szerokim łukiem.
O ciecierzycy zaś Bożena Żak-Cyran, w swojej książce "Odnowa na talerzu" pisze tak:
Ciecierzyca (lub cieciorka) – inaczej groch włoski, twardy i spoisty, podobny do orzecha, ma na jednym końcu małą plamkę. Zawiera sporo minerałów, m.in. żelazo i wapń oraz witaminy z grupy B i A. Wzmacnia układ trawienny, śledzionę i żołądek. (...) najlepiej gotować z kawałkiem glonu kombu, który przeciwdziała wzdęciom.
Stwierdzenie, że dzieci od początku należy oswajać z nowymi smakami i potrawami nie jest żadnym odkryciem, dlatego warto wprowadzić hummus do ich diety, jako alternatywę dla pasztetów czy sklepowych past do kanapek, w których często głównym składnikiem jest szkodliwa chemia.
Hummus przygotowuje się błyskawicznie, wcześniej jednak należy zamoczyć ciecierzycę, na ok. 10-12 godzin. A rano, z ciemnym pieczywem, smakuje wybornie!
Hummus z ciecierzycy – przepis
Składniki:
- szklanka namoczonej ciecierzycy
- 3 łyżki zmielonego, niełuskanego sezamu
- sok z połowy cytryny
- 1/2 szklanki oliwy z oliwek
- żabek czosnku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ciecierzycę moczymy 10-12 godzin, co jakiś czas zmieniając wodę, następnie gotujemy, aż zmięknie. Następnie miksujemy ją ze zmielonym sezamem, oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, drobno pokrojonym czosnkiem i przyprawami na gładką masę. Hummus gotowy!