„W pogoni za życiem” Przemysław Wechlerowicz i Emilia Dziubak
To książka dla dzieci, któa opowiada historię małej jętki, która przyszła na świat i której dane było spędzić na nim tylko jeden dzień: od wschodu do zachodu słońca. Jętka chce wykorzystać swoje życie do maksimum! W towarzystwie muchy Łucji zwiedza Nowy Jork i kosztuje dostępnych w nim atrakcji. Jest czas na kino, teatr, zoo, wystąpienie prezydenta, oglądanie Statuy Wolności i wiele innych przygód. Piękna historia o cieszeniu się życiem, pogodzie ducha i determinacji i wspaniałe ilustracje to mieszanka, która na długo zostaje w pamięci i skłania do refleksji.
„Moja mama ma raka” Monika Zięba
To historia opowiedziana z dziecięcej perspektywy. Mały Tomek ma siostrę Tosię, tatę i mamę . W tej książce dla dzieci mama ma raka, który zmienia życie całej rodziny. Tomek po dziecięcemu definiuje chorobę mamy i wyjaśnia, z czym wiąże się ona dla jego rodziny. Tłumaczy czym jest chemioterapia, nowotwór i dlaczego mama nagle nie ma włosów. W bardzo przystępny sposób opisuje realia choroby, zmaganie z nią i powrót do zdrowia.
„Mała książka o śmierci” Pernilla Stalfel
Krótka, ilustrowana książeczka dla dzieci będąca swoistą encyklopedią dla maluchów. Wzbogacona kolorowymi ilustracjami, w zabawny i przystępny sposób wyjaśnia czym jest śmierć oraz fakt, że wszyscy prędzej czy później odchodzą. Przedstawia rytuały pogrzebowe i podstawowe terminy związane ze śmiercią. Stara się podchodzić do tematu w sposób lekki i humorystyczny.
„Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i dużych.” Leo Buscagalia
Piękna, przystępnie napisana opowieść dla dzieci, która opowiada o cyklu życia: od narodzin, poprzez dorastanie, aż do przemijania. Liść Jaś rodzi się wiosną, umiera wraz z pierwszymi opadami śniegu. Historia o przeznaczeniu, radości życia, ale także o tym co nieuniknione i nieodwracalne. Skłania do refleksji. Doskonała – nie tylko dla najmłodszych.