Chyba wszyscy lubimy baśnie. To zwykle jedne z naszych pierwszych lektur, z nimi także kojarzymy dzieciństwo. Najczęściej jednak sięgamy po te najbardziej znane – Hansa Christiana Andersena, Braci Grimm, Perraulta, a często bywa, że naszych, polskich nie znamy prawie wcale...
Warto więc przyjrzeć się wydanej niedawno przez Media Rodzinę pięknej książce zatytułowanej „Cudowna studzienka. Baśnie polskie”. To bardzo starannie wydany tom, w twardej oprawie, w ciekawym, kwadratowym formacie, bogato ilustrowany, zawierający wybór dwudziestu baśni dla dzieci.
Jakie baśnie dla dzieci znajdziemy w tomiku "Cudowna studzienka..."?
Kilka z nich jest bardziej znanych, jak np. „Złota kaczka”, „Twardowski”, czy „Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy”, jednak zdecydowana większość to zapomniane, ale prawdziwe perły: „Przeklęte jezioro”, „Żelazne trzewiczki”, „O królewnie czarodziejce”, „Helskie dzwony”, „Sabałowa bajka” i wiele innych. Wśród autorów baśni znajdziemy także kilka popularnych nazwisk jak Wanda Chotomska, Adolf Dygasiński, Jan Kasprowicz, Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz i mało znanych Bronisławę Ostrowską, Stanisława Wasylewskiego, Romana Zmorskiego.
Dlaczego warto sięgnąć właśnie po tę lekturę?
Język baśni dla dzieci został tutaj uwspółcześniony w niewielkim stopniu, żeby ułatwić lekturę, a mimo to zachować klimat staropolskiej mowy. Niezwykły, pełen polskiego folkloru klimat baśni, historyczne i bliskie nam realia, wierzenia oraz słowiańskie imiona bohaterów sprawiają, że baśnie wydają się bardzo bliskie. Do tej ich swojskości w niezwykły sposób nawiązują ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej, które kolorem i stylem nawiązują do polskiej sztuki ludowej.
Jedna z piękniejszych książek dla dzieci, której z pewnością nie można przegapić.
wybór i opracowanie: Joanna Papuzińska
ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
wydawnictwo i rok wydania: Media Rodzina, 2013
oprawa: twarda
format: 17×19 cm, 368 stron
wiek: 5+