Jakie kosmetyki do kąpieli dla noworodka, a jakie dla starszaka?
Podczas zakupów kosmetyków dla dzieci zwracaj szczególną uwagę na informacje dostarczone przez producenta. Ważne jest, aby skład produktu był jak najbardziej naturalny i pozbawiony składników typu olej mineralny, pochodne ropy naftowej, silikony, barwniki i glikol propylenowy. To ważne, bo skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, zwłaszcza noworodka.
Nie pomijaj też zaleceń dotyczących wieku, które znajdują się na opakowaniu produktu. Jeśli producent wskazuje, że można stosować dany produkt od pierwszych dni życia, to warto się do tego trzymać. Jednak jeśli zalecenia mówią o stosowaniu "od 1. roku życia", to warto poszukać alternatywnego produktu bardziej odpowiedniego dla maluszka.
Kolejnym ważnym aspektem jest upewnienie się, że produkt przeszedł odpowiednie badania dermatologiczne i posiada atesty od renomowanych instytucji, na przykład Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.
Noworodek i starsze dziecko mają różne wymagania, dlatego warto dostosować rodzaj i skład kosmetyków do konkretnej grupy wiekowej. Dla noworodków wystarczy delikatne mydło/emulsja do ciała (może być 2 w 1, od razu z szamponem) i sól fizjologiczna do przemywania kikuta pępowinowego, ale i do przemywania noska oraz oczu.
Dla starszych dzieci można już stosować łagodne szampony jako oddzielne kosmetyki, a nawet odżywki, jeśli włosy są długie lub mocno się plączą. Jako że skóra dziecka w miarę upływu lat nie jest już tak wrażliwa, to możesz pokusić się o żele pod prysznic i płyny do kąpieli, które mają przyjemne zapachy lub ciekawe kolory. Zazwyczaj też na opakowaniu widnieją wówczas bohaterowie ulubionych bajek.
Duży wybór kosmetyków dla małych i dużych dzieci znajdziesz w aptece Nowa Farmacja.
Akcesoria przydatne podczas kąpieli i mycia włosów
Warto jeszcze wspomnieć o akcesoriach, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas kąpieli dziecka. Na samym początku niezastąpioną rolę odgrywa wanienka przeznaczona specjalnie dla maluszków, najlepiej taka ze stelażem, aby uniknąć niekomfortowego schylania się przez dłuższy czas. Zwróć ponadto uwagę, że niektóre wanienki mają wbudowany termometr do pomiaru temperatury wody, co może być szczególnie praktyczne. Jeśli go nie mają, to dobrze jest się w taki zaopatrzyć.
W pierwszych tygodniach życia dziecka zaleca się, jeszcze przez włożeniem go do wanienki, owinięcie ciałka delikatną pieluszką tetrową. A jeśli chodzi już o samo zanurzanie, to zacznij od stópek, pozwalając w ten sposób stopniowo przyzwyczaić się do wody. Po kąpieli zaś przyda się kwadratowy ręcznik z kapturkiem, który doskonale oplata ciało i głowę malucha, zapewniając mu ciepło i jednocześnie wchłaniając nadmiar wilgoci.
W bezproblemowym spłukiwaniu szamponu z włosów dziecka pomoże na przykład wyprofilowany kubeczek, który umożliwia kontrolę strumienia wody i chroni delikatne uszka przed dostaniem się wody.
W miarę jak dziecko rośnie kąpiel może stać się czasem zabawy. Wówczas warto rozważyć dodatkowe akcesoria, jak zabawki w formie kaczek, rybek czy rurek lub kubeczków do przelewania wody, które dostarczają dziecku mnóstwo radości i frajdy. Udanych zakupów!