Bostonka u dzieci - objawy
Bostonka najczęściej atakuje dzieci, które przebywają w dużych skupiskach (żłobkach, przedszkolach). Jej przyczyną jest infekcja spowodowana przez, wcześniej wspomniane, wirusy z rodziny enterowirusów. Źródłem oraz rezerwuarem zakażenia jest człowiek. Zazwyczaj bostonka pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Infekcja jest spowodowana bezpośrednim kontaktem z chorą osobą lub zakażonym przedmiotem, np. pożywieniem lub nawet wodą. Wirus prowadzący do bostonki przenosi się drogą fekalno-oralną i kropelkową. Z kolei patogeny znajdują się w ślinie, płynie znajdującym się w pęcherzykach, wydzielinie z jamy ustnej i nosa oraz stolcu osoby chorej. Charakterystycznym objawem bostonki jest wysypka - osutka grudkowa lub grudkowo pęcherzykowa. Pojawia się ona na powierzchni dłoni, stóp oraz błonie śluzowej jamy ustnej (na języku, dziąsłach lub policzkach). Zdarza się też, że wysypka pojawia się w okolicach narządów płciowych, najczęściej na pośladkach.
Objawy, które mogą dodatkowo towarzyszyć chorobie bostońskiej to:
- złe samopoczucie,
- bóle głowy,
- dreszcze,
- problemy z przyjmowaniem pokarmów i płynów.
- ból gardła
- bóle kostno-stawowe,
- brak apetytu
- podwyższona temperatura ciała lub gorączka
Bostonka to choroba, która spotyka ludzi na całym świecie, w większości dzieci, ale także osoby dorosłe i nastolatków. Wzrost zachorowań na bostonkę pojawia się cyklicznie i jest spowodowany chorobami oraz epidemiami lokalnymi.
Bostonka u dzieci - leczenie
Bostonkę u dzieci rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych. Na badania diagnostyczne kierowane są jedynie dzieci, w przypadku których, infekcja przechodzi w nietypowy sposób. Leczenie bostonki opiera się głównie na łagodzeniu widocznych objawów. W większości przypadków wirus wiąże się z podwyższoną temperaturą, więc najważniejsze jest by ją wyrównać. Następnym krokiem jest złagodzenie dolegliwości bólowych. W przypadku choroby bostońskiej bardzo ważne jest by zadbać o odpowiednie nawodnienie, najlepiej jest podawać dziecku chłodne napoje, w małych ilościach, ale dość często.
W sytuacji bostonki najlepiej jest odizolować dziecko. Nie powinno ono mieć kontaktu ze zdrowymi osobami. Żeby nie rozprzestrzeniać choroby, nie może też korzystać ze wspólnych przedmiotów w domu, np. ręcznika czy łyżki do butów. Częste mycie rąk jest równie ważne.
Najczęściej bostonkę przechodzi się łagodnie i trwa ona kilka dni. Mimo to, w poszczególnych przypadkach, mogą pojawić się powikłania i skutki uboczne. W szczególności dotyczy to bardzo małych dzieci i niemowląt ze słabą odpornością. Skutkiem tej choroby mogą być: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mięśnia sercowego czy inne powikłania neurologiczne. Jest to bardzo rzadkie, ale oczywiście możliwe.