Jak często karmić dziecko butelką?
Podpowiedzią dotyczącą częstotliwości podawania pokarmu dziecku może być schemat żywienia znajdujący się na opakowaniu mleka modyfikowanego. Wspomnianych wskazówek nie trzeba się jednak trzymać kurczowo. Maluchy mają indywidualne potrzeby i to do nich dostosowuje się rytm podawania pokarmu. Część niemowląt woli najadać się do syta raz na 3 lub 4 godziny. Inne dzieci preferują mniejsze porcje pokarmu podawane częściej. Maluszki dość szybko przyzwyczajają się do pór karmienia i w ten sposób wyznaczają swój własny schemat żywienia.
Po ukończeniu 6. miesiąca życia niemowlę można stopniowo odzwyczajać od jedzenia w nocy, podając mu kaszkę na kolację. Jeśli mimo tego maluch obudzi się i będzie domagał się posiłku, zamiast mleka warto podać mu odrobinę wody.
W jakiej pozycji karmić niemowlę?
Podczas karmienia poprzez butelkę mlekiem modyfikowanym lub matki – głowa dziecka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała. Trzymając niemowlę, należy oprzeć jego główkę i plecy na swoim przedramieniu. Butelka musi znajdować się w pozycji prostopadłej do ust maleństwa. W czasie karmienia smoczek powinien być w całości wypełniony pokarmem. Jak sprawdzić, czy dziecko prawidłowo ssie i pobiera mleko? Pożądanym znakiem będą bańki powietrza pojawiające się w butelce.
Należy pamiętać o tym, że dziecko ssące pokarm z butelki nie może być zostawione same. Nawet gdy niemowlę stabilnie siedzi i potrafi utrzymać akcesorium w rączkach, wciąż istnieje ryzyko zakrztuszenia się pokarmem.
Jak wybrać butelkę dla dziecka?
Pojemność butelki dla niemowląt powinna być dostosowana do wieku maleństwa i – co za tym idzie – jego potrzeb żywieniowych na określonym etapie rozwoju. Dla najmłodszych dzieci odpowiednia będzie pojemność na poziomie 110–120 ml, a dla nieco starszych 240–300 ml. Warto, by na butelce znajdowała się widoczna podziałka (np. co 30 ml).
Co więcej, decydując się na akcesorium wykonane z plastiku, należy sprawdzić, czy nie zawiera bisfenolu A. Na opakowaniu bezpiecznego dla niemowlęcia produktu powinien znajdować się napis 0%BPA, bez bisfenolu albo BPA free. Ponadto, jeśli dziecko cierpi z powodu kolek, należy wybrać dla niego specjalnie wyprofilowaną butelkę antykolkową. Przy zakupie odpowiedniego akcesorium do karmienia trzeba zwrócić uwagę także na rodzaj smoczka i zapewniany przez niego przepływ pokarmu. Obie cechy powinny być dostosowane do wieku niemowlęcia. Trzeba wiedzieć, że noworodki mogą krztusić się przez zbyt duży przepływ mleka.
Jak sprawdzić temperaturę mleka dla dziecka?
Pokarm podawany niemowlęciu powinien mieć temperaturę wynoszącą ok. 36˚C. To, jak ciepłe jest mleko, można sprawdzić specjalnym termometrem albo wylać kilka kropel na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeżeli pokarm nie parzy i wydaje się przyjemnie ciepły, nadaje się do podania dziecku. Mleka dla niemowlęcia nie warto podgrzewać w mikrofalówce, dlatego że może zagrzać się nierównomiernie albo osiągnąć zbyt wysoką temperaturę i stracić przez to właściwości odżywcze.
Odbijanie po karmieniu – co trzeba wiedzieć?
Trudno zapobiec połykaniu pęcherzyków powietrza przez dziecko w czasie karmienia. Powietrze gromadzące się w brzuchu niemowlęcia może powodować kolki i ulewanie. Po karmieniu należy więc ułożyć dziecko brzuszkiem na swojej klatce piersiowej. Główka niemowlęcia powinna znajdować się na ramieniu rodzica. Trzeba zaczekać, aż maleństwu się odbije. Jeśli odbijanie nie występuje przez dłuższy czas, warto kilkakrotnie zmienić pozycję dziecka. Jeżeli również to rozwiązanie nie przyniesie efektów, a maluchowi bardzo chce się spać, można delikatnie położyć go na boku w łóżeczku, cały czas kontrolując sytuację.
Prawidłowe karmienie niemowlęcia oraz dobór odpowiedniej butelki to kwestie, które mogą budzić wątpliwości wśród niedoświadczonych rodziców. Wyżej opisane wskazówki będą wsparciem w opiece nad maleństwem i pomogą zadbać o jego potrzeby. W razie jakichkolwiek trudności czy pytań dotyczących karmienia dziecka warto skonsultować się z położną, doradcą laktacyjnym albo pediatrą.