Dla kogo terapia logopedyczna online?
Wielu rodziców zastanawia się czy terapia logopedyczna online będzie odpowiednia dla ich dziecka. W ich głowach pojawiają się wątpliwości – przecież tyle się słyszy o negatywnych skutkach korzystania przez dzieci z wysokich technologii… Czy moje dziecko wytrzyma całe zajęcia przed komputerem i terapia online jest tak samo pełnowartościowa jak ta stacjonarna?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od indywidualnych warunków pacjenta. Logopeda na pierwszej konsultacji zdecyduje o możliwości takiej terapii oraz przedstawi wszystkie za i przeciw. Przecież podstawą pracy każdego terapeuty jest dobro pacjenta. Doświadczony specjalista oceni, czy dany pacjent odniesie korzyści z tej formy współpracy. O tym, czy konsultacja online to diagnoza logopedyczna, możesz przeczytać w tym artykule: https://www.dobrylogopeda.edu.pl/poradnik-pacjenta/czy-konsultacja-online-to-diagnoza-logopedyczna
Dobry logopeda, w razie konieczności, będzie potrafił pokierować na odpowiednie konsultacje specjalistyczne (badanie słuchu, badanie neurologiczne), aby w jak najlepszym stopniu przygotować się do ułożenia odpowiedniego planu postępowania logopedycznego. Logopeda w formie online może przekazać także odpowiednie wskazówki dotyczące tego, jak rodzice w domu mogą wspierać rozwój mowy dziecka.
Wady i zalety terapii logopedycznej online
Zanim rodzice zdecydują się na konsultację logopedyczną online powinni zastanowić się nad korzyściami płynącymi z tej formy kontaktu z logopedą. Warto zauważyć takie pozytywy, jak m.in.:
- Dostępność w przypadku braku gabinetu logopedycznego w okolicy (mała miejscowość, mieszkanie za granicą);
- Oszczędność czasu – zminimalizowanie czasu na dojazd;
- Wygoda w umawianiu terminów wizyt.
Oczywiście ta forma terapii logopedycznej ma kilka wad… Więcej na ich temat dowiesz się tego z postu: https://www.dobrylogopeda.edu.pl/biblioteka-eksperta/zajecia-logopedyczne-online
Korzyści płynące z konsultacji online
Terapia online może być także uzupełnieniem terapii stacjonarnej – jako forma urozmaicenia ćwiczeń z wykorzystaniem nowych programów czy gier interaktywnych. Jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku choroby pacjenta – zajęcia mogą odbyć się w domu, aby uniknąć zaległości.
Czy warto zatem spróbować tej formy kontaktu z terapeutą? Tak – można skorzystać choćby z jednorazowej konsultacji. Nic wtedy nie stracimy, a możemy zyskać odpowiedzi na temat tego, czy mowa naszego dziecka rozwija się prawidłowo.
Wizyta logopedyczna online
Już dziś umów się na spotkanie z logopedą online, wybierz pasujący termin i skorzystaj z usług oferowanych przez doświadczonych w terapii online terapeutów: https://www.dobrylogopeda.edu.pl/logopeda-online