Jak przetrwać Święta?
Ćwicz!! Codziennie, nawet w święta, idź na spacer , bądź aktywny.
Przed obiadem z rodziną – idź na spacer, po obiedzie – idź na spacer.
Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjać spacerom – włącz sobie ulubioną muzykę i potańcz 20 minut. Zaproś do zabawy partnera, dzieci, a może nawet rodzinę. Kto powiedział, że w święta nie można się bawić, cieszyć i skakać?
Śmiej się!
Śmiech masuje wszystkie mięśnie brzucha jak również to wspaniały masaż dla jelit. Dzięki temu, że się śmiejesz – pobudzasz ruch jelit, wspomagasz ich ukrwienie.
Nie głódź się!
Szykując się do rodzinnego obiadu często odpuszczamy posiłki, aby się przegłodzić. To błąd! Jedz regularnie, co najmniej trzy posiłki dziennie. Zjadaj śniadanie, nie czekaj na to, że najesz się na obiad – dzięki temu nie przejesz się. W świąteczny dzień wybierz lekkie śniadanie– może to być koktajl owocowy lub kasza jaglana z warzywami.
Uważaj z nadmiarem białka i tłuszczu zwierzęcego
Ograniczaj produkty odzwierzęce, gdyż i tak w święta zapewne zjesz ich sporo (jeżeli nie jesteś weganinem lub wegetarianinem). Może spróbujesz zamienić tradycyjne danie mięsne – daniem roślinnym? Do sałatki warzywnej spróbuj wykonać majonez z fasoli lub ziemniaka – są pyszne, a mniej tłuste i obciążające układ pokarmowy.
Zjadaj owoce i warzywa w dużych ilościach
Swój talerz napełnij warzywami na obiad i kolację, a na podwieczorek nałóż sobie na talerz owoce. Kosztuj wszystkich potraw warzywnych, które są na stole. Lepiej zjeść duża miskę gotowanej kapusty niż dużą miskę pierogów z kapustą.
Pij wodę i napary ziołowe
Doskonale działają herba z mięty pieprzowej, owocu kopru, rumianek, czystek, napar z kory lapacho, czy zwykłą apteczną herbatkę żółciopędną – wspomagają trawienie – dzięki nim poczujesz się lżej.
Pij kompot z suszu
Bardzo silnie aktywuje perystaltykę jelit, dzięki czemu ciężkostrawne, tłuste potrawy szybciej zostaną strawione i wydalone.
Odtłuść swoje dania
Używaj mniej masła, rybę smaż bez panierki, do puree dodaj mleko, a nie śmietanę. Dzięki temu nie poczujesz się taki przepełniony. Na przyjęcie i do rodziny – weź ze sobą przygotowane przez siebie potrawy – dzięki temu zawsze będziesz wiedział, co jesz – a poza tym – podzielisz się zdrowym jedzeniem ze swoimi najbliższymi.
Jak oczyścić organizm po obfitym posiłku?
Warto także rano, w świąteczny poranek, po obfitej kolacji Wigilijnej wypić oczyszczający sok .
Składniki:
- 2 gałązki selera naciowego
- zielony ogórek
- jabłko
- kawałek imbiru
- pomarańcza
Przygotowanie:
Ze wszystkich składników wyciśnij sok. Wypij rano, na czczo. Poczujesz się odświeżony i pełen energii.
Postaw także na wszelkie kiszonki. Po świątecznym obżarstwie warto zjeść kilka kiszonych ogórków, surową bez dodatków kapustę kiszoną, wypić kiszony rok z buraków lub – co już jest bardziej egzotyczne – zastosować śliwkę umeboshi.
Kuracja śliwką umeboshi - przygotowanie:
¼ - ½ śliwki umeboshi zalej ciepłą (ale nie gorącą) wodą i rozprowadź tę śliwkę w roztworze. Pozostaw na około 5 – 10 godzin. Następnie dodaj do tego roztworu małą łyżeczkę sosu sojowego Tamari. Wypij na czczo, albo bezpośrednio przed snem.
Makrobiotycy twierdzą, że śliwka umeboshi odkwasza organizm, pobudza wątrobę i trzustkę do wydzielania enzymów trawiennych, neutralizuje szkodliwe działanie tłuszczu i cukru w diecie.
Jeżeli po świętach czujesz się przejedzony i przepełniony, zrób sobie kilka dni diety na samej kaszy jaglanej lub ryżu z warzywami. To naprawdę działa i daje fenomenalne efekty. Pamiętaj, aby po świętach pić dużo ciepłej wody lub herbatek ziołowych – przewód pokarmowy potrzebuje wsparcia.
Mimo wszystko – święta są cudownym, magicznym czasem. Cieszmy się nim razem z naszymi rodzinami i najbliższymi. Wszystkim czytelnikom życzę zdrowych, radosnych, pogodnych i pełnych Miłości Świąt Bożego Narodzenia, oraz wszystkiego, co najpiękniejsze w Nowym 2016 Roku.