Wskazania do refundacji
Zabieg in vitro pozwala na zapłodnienie pozaustrojowe u par, u których nieskuteczne okazały się inne metody wspomaganego rozrodu. W Polsce, zgodnie z prawem, mogą być to wyłącznie pary heteroseksualne, małżeństwa lub pary żyjące w związkach partnerskich. Wskazaniem do refundacji in vitro z programu prowadzonego przez rząd w latach 2013-2016 było zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia:
- rozpoznanie bezwzględnej przyczyny niepłodności,
- co najmniej 12-miesięcna terapia leczenia niepłodności nieprzynosząca skutków, odpowiednio udokumentowana,
- prawdopodobieństwo utraty płodności w wyniku czekającego pacjenta leczenia, m.in. onkologicznego.
Pacjenci chcący uczestniczyć w programie musieli posiadać uprawnienia do korzystania ze świadczeń publicznych. Kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie mogła mieć skończonego 40. roku życia. Zapłodnienie in vitro w ramach programu Ministerstwa Zdrowia musiało być dokonane z użyciem komórki jajowej partnerki oraz nasienia partnera.
Rządowy Program in vitro we Wrocławiu realizowany był przez klinikę InviMed, do czasu jego zakończenia - 30 czerwca 2016 roku. Od tego momentu trwały prace mające na celu przekonanie władz samorządowych do dalszego finansowania projektu z własnych środków.
Negatywna decyzja samorządowców we Wrocławiu
Pomimo zgłoszonej przez radnych partii Nowoczesna inicjatywy o dofinansowanie programu leczenia niepłodności metodą in vitro, na który potrzebne byłoby rocznie 2,1 mln zł, w lutym 2017 roku Rada Miasta Wrocław odrzuciła uchwałę. Tym samym program dofinansowania in vitro w stolicy Dolnego Śląska nie jest realizowany. Przeciwko przyjęciu uchwały głosowało 20 radnych, za było 14, zaś 2 wstrzymało się.
Tymczasem miasta takie jak Sosnowiec, Łódź, Bydgoszcz, Poznań czy Częstochowa dofinansowują procedurę leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego ze środków pochodzących z budżetu samorządowego. Czas pokaże czy inne miasta również zdecydują się na podobne kroki.
Materiał zewnętrzny