Planowanie wyjazdów urlopowych powinniśmy dostosować do potrzeb całej rodziny. Warto wziąć pod uwagę preferencje nie tylko rodziców, którzy płacą za wypoczynek, ale także dzieci. Wyjechanie nad morze z dzieckiem, które nie lubi opalania nie jest dobrym pomysłem – chyba, że zapewnimy mu inne atrakcje. Nie ma sensu na siłę organizować wspólnej rodzinnej podróży. Wzmacniać więzi rodzinne możemy także w domu. Możemy połowę urlopu spędzić wspólnie a potem wyjechać bez dziecka, wysyłając je na kolonię czy do babci. Wczasy w miejscu, które dziecku nie przypadnie do gustu, mogą zaognić konflikty.
Jeśli mamy to szczęście że wszyscy chcemy jechać w jedno miejsce, warto dać dziecku czas tylko dla siebie. To, że wyjeżdżamy razem nie znaczy, że mamy spędzać wspólnie każdą sekundę. Dziecko potrzebuje odmiany: pospacerować brzegiem morza z mamą opowiadając o swoich problemach, przemyśleniach i marzeniach, spędzić trochę czasu na kaskaderskich wyczynach z tatą, ale także trochę czasu na gonitwach za bratem i psoceniu z siostrą. Dla równowagi warto zaplanować wspólne, poranne śniadanie, podczas których cała rodzina będzie mogła wymieniać opowieści, dowcipy i propozycje rozrywek na dany i następny dzień. Z resztą, wspólne śniadania warto wprowadzić nie tylko na czas wakacji. Wspólny posiłek, niekoniecznie śniadanie jest bardzo dobrym momentem na rodzinne rozmowy! Aby wiedzieć, co się w życiu dzieci i rodziców dzieje. Jeśli jest to naszym codziennym rytuałem można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wspólne wakacje wcale nie są koniecznością.
Czasami zdarza się że bardzo trudno zsynchronizować urlopy obojga rodziców. W takim wypadku kolonie czy półkolonie dla dzieci są bardzo dobrą opcją. Dziecko wybiera taką ofertę, która jest dostosowana do jego zainteresowań a później ma okazję opowiedzieć rodzicom, jak fajnie spędził czas. Po pracy albo w weekend można wyjść gdzieś razem tylko z dzieckiem. Urlop można wykorzystać na kilkudniowy wyjazd do Spa. Jest wtedy okazja trochę zatęsknić za sobą a także odpocząć od rodziny. Jest szansa zachować zdrowy dystans.
Jeśli Twoje dziecko pasjonuje się np. chemią, możesz wydać pieniądze na rodzinny wyjazd wakacyjny dla wszystkich. Jednym będzie się podobał a drugim nie. Możesz też wysłać dziecko na półkolonie chemiczne - tego typu oferty są ostatnio popularne. Dziecko będzie wdzięczne za kontakt z innymi rówieśnikami, którzy mają podobne zainteresowania. Będzie mogło porozmawiać o swojej pasji, prowadzić dyskusje... Żyjemy w czasach, gdy kontakt przez Internet mamy praktycznie z każdym. Nowe znajomości dzieci mogą pielęgnować chociażby przez Skype!
Czy dzieci potrzebują wakacyjnego wyjazdu z rodzicami? – nie potrzebują. Potrzebują rodziców – razem i każdego z osobna.