Cukier nie ma żadnych substancji odżywczych
Cukier nie zawiera w sobie żadnych substancji odżywczych, które potrzebne by były organizmowi. Wręcz przeciwnie- biały cukier zabija witaminy i jest pożywką dla różnego rodzaju bakterii. Osłabia też układ odpornościowy... Dawanie pociechom słodkości nie jest wyrazem miłości, w dzisiejszych czasach raczej nieodpowiedzialności i braku świadomości zagrożeń, jakie ze sobą niesie ich spożywanie.
Cukier i jego równie szkodliwe podobizny (np. syrop glukozowo-fruktozowy) dodawane są do prawie wszystkich produktów przetworzonych przemysłowo, np. do pieczywa, ketchupu, sera, jogurtu, płatków śniadaniowych itp. Dlatego warto je ograniczyć w codziennej diecie. Skutecznym sposobem jest także czytanie etykiet i nie kupowanie produktów z cukrem w składzie, znajdującym się przynajmniej w pierwszej piątce składników, a najlepiej wcale.
Zdrowe zamienniki białego cukru
Zamiast białego cukru, do dosłodzenia posłków można wykorzystać z powodzeniem następujące zamienniki:
- świeże owoce- np. banany, morele, gruszki
- suszone owoce (wolne od chemii są tylko te bez zawartości siarki!)- każde są dobre, pod warunkiem, że nie są kandyzowane
- melasa
- syropy roślinne np. ryżowy, daktylowy, z agawy
- miód
- stewia
- ksylitol
- słód ryżowy lub jęczmienny
Mając na uwadze zdrowie i prawidłowe nawyki żywieniowe naszych dzieci, powstała inicjatywa Zdrowo Słodki. Jej przesłaniem nie jest zakazywanie spożywania słodyczy, lecz ich świadomy i odpowiedni wybór. Przykładem niech się staną przekąski z naszych proponowanych w instytucjach oświatowych ZDROWYCH PACZEK (np. na Zajączka, Dzień Dziecka, Pasowanie na Ucznia/ Przedszkolaka, Mikołajki, Boże Narodzenie)- wszystkie są słodkie, a nie zawierają grama białego cukru! Nie znajdziecie w nich również chemii, ani dziwnie brzmiących składników. To naprawdę zdrowa, a przy tym smaczna alternatywa dla sklepowych słodyczy - idealna zarówno dla dzieci, jak i całej rodziny.
Zachęcamy też do samodzielnego przygotowywania słodkości w domu. Z pewnością jest to najzdrowsze rozwiązanie, a przy tym może też i wiązać się ze wspólnym spędzaniem czasu z rodziną. Dzieciaki zapędzone do kuchni, wyposażone w fartuszki i odpowiedni sprzęt będą czuły się szczęśliwe i dowartościowane. Piec ciasto z mamą lub babcią może nawet przedszkolak!