Kiedy bezwzględnie należy zostać w domu z chorym dzieckiem?
Nie należy wychodzić na dwór z chorym niemowlęciem, które ma mniej niż 6 miesięcy. Ponadto wskazaniem do zostania w domu jest wysoka temperatura u dziecka, zażywanie antybiotyku, choroby takie jak: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha oraz biegunka i/lub wymioty.
Lepiej zostać w domu także w czasie zapalenia spojówek – kontakt z zanieczyszczonym środowiskiem może nasilać objawy choroby.
W domu należy zostać także, gdy maluch choruje na choroby zakaźne: ospę wietrzną, różyczkę, itp.
Kiedy można wyjść na spacer?
Jeśli malec nie gorączkuje, nie przyjmuje antybiotyku a jedynie ma kaszel i/lub katar, można spokojnie wyjść na spacer. Warto zadbać o to, aby dziecko było ubrane stosowanie do pogody. Najlepiej wybrać opcję na cebulkę. Unikajmy zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia organizmu.
Gdzie spacerować z chorym dzieckiem?
Stanowczo należy unikać skupisk ludzkich, gdzie nie dość, że możemy zarazić inni, to jeszcze podłapać inna infekcje – układ immunologiczny malca już i tak jest nadszarpnięty. Zapomnij o sklepach, centrach handlowych i salach zabaw. Wybierz las, park lub łąkę. Nie forsuj zbytnio malucha – niech to będzie spokojny czas na dotlenienie organizmu.
Dlaczego warto spacerować z chorym dzieckiem?
Jeśli malec nie jest na antybiotyku i nie ma wysokiej gorączki, spokojny spacer na świeżym powietrzu może pomóc mu w zwalczeniu infekcji. Krótka przechadzka daję organizmowi impuls do lepszej odpowiedzi immunologicznej.
Chłodne powietrze może pomóc obkurczyć naczynia krwionośne i nawilżą śluzówkę nosa – przyniesie więc ulgę zakatarzonym maluchom. W przypadku chorób takich jak zapalenie krtani, może ułatwić oddychanie.
Dodatkowo spójrzmy prawdzie w oczy, siedzenie całymi dniami z chorym dzieckiem w domu bywa frustrujące zarówno dla znudzonych malców, jak i ich rodziców. Krótka przechadzka uatrakcyjnia trochę dzień i pozwala na zmianę otoczenia.