Zabawa to podstawa!
Gry edukacyjne to dobra propozycja dla rodziców, którzy pragną maksymalnie wykorzystać czas spędzany wspólnie z dzieckiem. Świetnym pomysłem w takim przypadku okazać się mogą klocki Lego Duplo. Wspólne budowanie skomplikowanych konstrukcji, przy wykorzystaniu gotowych zestawów klocków, to zajęcie doskonale rozwijające wyobraźnię i zmysł orientacji, ale także wpływające na odpowiednią koordynację na linii wzrok – dotyk.
Według psychologa Howarda Gardnera, zabawa w życiu dziecka pełni olbrzymią rolę, pozwala bowiem lepiej radzić sobie z lękami, odkryć zależności między sobą a resztą świata, a także rozróżniać rzeczywistość od fantazji. Gry edukacyjne dla dziecka są nadal formą zabawy, ale z perspektywy rodziców stanowią bodziec do lepszego, bardziej wszechstronnego rozwoju i pobudzenia do działania wszystkich form inteligencji.
Lego to idealny pomysł na wspólne spędzanie zimowych wieczorów, podczas których rodzic będzie mógł wprowadzić swoją pociechę w niezwykły świat robotyki. Samodzielnie stworzona konstrukcja, która do tego potrafi się poruszać?! Z Lego Duplo to możliwe! Dzięki serii edukacyjnej najmłodsi poznają zasady działania prostych maszyn, ale dowiedzą się również czegoś więcej na przykład o energii odnawialnej, co z pewnością zaowocuje bardziej świadomym wstąpieniem w dorosłość.
Chwile radości
Gry edukacyjne to czysta forma radości, a ta jest doskonałym motywatorem. Jeżeli dziecku coś wychodzi, tym chętniej kontynuuje ono wykonywanie zadania. Powoduje to powstanie pozytywnego bodźca emocjonalnego, co za tym idzie, wpływa na lepsze wyćwiczenie i zapamiętanie nowoodkrytych umiejętności („wzmocnienie pozytywne” w teorii psychologii behawioralnej) . Dzięki temu taka rozrywka pozwala wciągnąć malucha na wiele godzin. Z pewnością każdy rodzic doceni czas, kiedy dziecko jest w coś bardzo mocno zaangażowane i nie narzeka na nudę.
Pomysły na wspólne gry edukacyjne, wykorzystujące klocki Lego Duplo, są bardzo zróżnicowane. Dziecko w każdym wieku chętnie pobawi się w poszukiwanie schowanych zabawek, o ile do zabawy doda się odpowiednie tło fabularne. Dla mniejszych szkrabów doskonałą propozycją będzie wyścig w budowanie, na początek wieży, a później także bardziej skomplikowanych form. Nawet najprostsze liczenie i segregowanie klocków wpływa pozytywnie na rozwój pamięci dzieci. Ważne, by gry i zabawy proponowane przez dorosłych były różnorodne. Podczas wspólnego spędzania czasu doskonałe pomysły pojawiają się w sposób wprost niezauważony, wpływając na wytworzenie się więzi.
Zabawki edukacyjne dla najmłodszych wybierać należy z odpowiednią rozwagą. Dopasować je trzeba do wieku i możliwości pociechy. Nie zapominajmy również o indywidualnych zainteresowaniach i preferencjach. Nie każde dziecko lubi bawić się zabawkami stereotypowo przypisywanymi swojej płci. Dlatego wybór proponowany przez Lego jest tak duży. Każdy rodzic bez problemu znajdzie zestaw najbardziej pasujący do jego pociechy.
Wspólny, zimowy czas
Nawet najlepsza zabawka nie zastąpi czasu, który rodzice poświęcają dziecku. Warto o tym pamiętać. O ile ważna jest forma zabawy, o tyle tak samo istotne jest zwyczajne przebywanie ze swoim potomstwem. W zabawie należy stać się pełnoprawnym partnerem i przewodnikiem, który przy okazji rozjaśnia nieco otaczający dziecko świat i odpowie na nieraz setki pojawiających się pytań. Te chwile bliskości i wspólnej zabawy są doskonałym „cementem” na przyszłość.
Zimowe wieczory potrafią być bardzo długie. Szybko robi się ciemno, a aura nie zachęca do aktywności poza domem. Dlatego jest to doskonały moment, by wykorzystać naturalną dziecięcą chęć odkrywania i pokazać najmłodszym moc edukacyjnych klocków Lego Duplo. Są one gwarancją dobrej zabawy przez wiele godzin, a dodatkowo wpłyną one bardzo pozytywnie na rozwój młodego umysłu. Dzięki grom edukacyjnym zimowe wieczory zamienią się w czas pełen magii i radości.