Niania: czym się kierować przy wyborze opiekunki?
Na początku warto usiąść i zastanowić się, kogo szukacie i czego od tej osoby oczekujecie. Warto ustalić wspólne priorytety, wymagania itp. Można dla ułatwienia sporządzić sobie listę, która później przyda się w czasie rozwój z kandydatkami na opiekunkę.
Podstawowe zagadnienia, które rodzice sami muszą na początku przemyśleć:
- miejsce, gdzie będzie sprawowana opieka (w waszym domu czy domu niani)
- czas pracy niani: parę godzin/etat
- wynagrodzenie
oraz:
- czy opiekunka ma gotować i prać rzeczy dziecka?
- nawet, gdy jest zimno powinna codziennie wychodzić na dwór z dzieckiem?
- czy zgadzacie się na oglądanie telewizji?
- czy wymagacie by opiekunka miała jakieś doświadczenie w pracy z dziećmi (np. odpowiednie wykształcenie i/lub doświadczenie nabyte podczas opieki nad innymi dziećmi)
- czy niania zna podstawy rozwoju dziecka?
- czy opiekunka zna zasady udzielania pierwszej pomocy?
- jakie stosuje metody wychowawcze, a jakie Wy chcecie stosować?
Lista pewnie będzie długa, ale im więcej sobie zanotujecie, tym mniej w czasie rozmowy nie musicie się martwić, że o czymś zapomnieliście.
Niania: gdzie szukać opiekunki?
Kiedy macie już swoją listę i wiecie jakiej osoby szukacie, warto pomyśleć, gdzie ją można znaleźć ?
Istnieje kilka sposobów na szukanie niani:
- najprostszą i najczęstszą drogą szukania odpowiedniej niani jest podpytać znajomych. Jednak nie zawsze osoba polecona, pomimo, że sprawdziła się u koleżanki, również i Wam się spodoba. Warto z taką osobą się spotkać, dowiedzieć się, jak zajmowała się dziećmi, jak spędzała z nimi czas: czy chodziła na plac zabaw, co się działo z dzieckiem, gdy zachorowała?
Jeśli koleżance podobała się dana osoba, bo była miła i ciepła,, to jeszcze nie znaczy, że na tej podstawie Wy też ją od razu zaakceptujecie. Wcześniej trzeba zobaczyć, jak dana osoba sprawdzi się podczas "dni próbnych" z Waszymi pociechami.
- Często również można spotkać się z tak zwanym tropieniem opiekunek na placach zabawa, parkach itp. Być może jakaś niania Wam się spodoba i zaproponowana przez Was pracę przyjmie od razu, tylko jaką macie pewność , że nie zrobi tego kolejny raz i nie odejdzie do innej rodziny, która zaproponuje jej lepsze warunki finansowe?
- Kiedy nie polecono Wam żadnej niani, ani wśród znajomych nikt nie zaoferował pomocy, warto zapoznać się ofertą agencji niań. Na rynku znajduje się wiele takich firm. Często w takich agencjach kandydatki przechodzą kilkustopniowy proces rekrutacyjny (zarówno testy psychologiczne, jak i weryfikacje referencji u poprzedniego pracodawcy). Niestety należy liczyć się z tym, że pobierane są opłaty przy podpisaniu umowy z agencją - kwota prowizji dochodzi nawet do 1000 zł, jednak dodatkowym plusem zatrudnienia niani z agencji jest kilkumiesięczna gwarancja (do sześciu miesięcy). Jeśli w tym czasie nie będziecie zadowoleni z pracy opiekunki, możecie ją zmienić, nie ponosząc dodatkowych opłat.
- Można również szukać niani z ogłoszenia. Tylko w tym przypadku trzeba dobrze przyjrzeć się kandydatkom, ich referencjom, motywom wybrania pracy. Można także samemu stworzyć ogłoszenie zawierające Wasze wymagania - to zdecydowanie ułatwi i przyspieszy proces rekrutacji, bo np.: nie każda osoba będzie chciała zajmować się niemowlakiem, czy pracować tylko po kilka godzin w ciągu dnia.
Wybór niani: o czym warto pamiętać podczas spotkania?
Kiedy już spotkacie się z wybranymi kandydatkami, tak naprawdę pytajcie o wszystko. Nie bójcie się zadawać pytań, które nasuną się Wam w czasie rozmowy!
Ważne, by zapytać :
- o powody podjęcia pracy, o poprzednich pracodawców, warto zwrócić uwagę jak się o nich wyraża
- o to, jak często zmieniała pracą,
- czy posiada własną rodzinę i jakie w niej panują relacje (taka rozmowa, może na dużo powiedzieć o kandydatce).
- o najtrudniejsze sytuacje w poprzednich pracach, zarówno te wychowawcze, jak i losowe. Jak sobie wówczas poradziła
- o choroby, nałogi, ponieważ nie każdemu będzie odpowiadała np. osoba paląca
- o zainteresowania
- o to, jak wyglądał jeden dzień w pracy u poprzedniego pracodawcy
- czy poza spacerami, ma dużo pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem
- jakie stosuje metody wychowawcze (można zapytać o jej dzieciństwo, ponieważ wiele schematów wychowawczych przenosi właśnie z tego okresu)
- czy stosuje kary i nagrody, jeśli tak to jakie?
Kiedy już przebrniemy przez całą listę pytań i dojdzie do kolejnej wizyty, warto obserwować nasze dziecko: jak reaguje na daną osobą? Jeśli za każdym razem reaguje płaczem, to lepiej od razu poszukać kogoś innego.
I na koniec zaufajcie swojej intuicji. Kiedy Wy nie polubicie niani, dziecko też będzie miało problemy z jej akceptacją. Gdy już wybierzecie kandydatkę, zapraszajcie ją najpierw na dwu - trzygodzinne wizyty w domu, aby w Waszej obecności dziecko miało czas na poznanie i polubienie nowej osoby. A po tygodniu, dwóch wydłużajcie wizyty. Wy też musicie przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Zostawiajcie malucha z nianią, niech uczą się spędzać razem czas!