Zastanawiacie się nad powiększeniem rodziny? Chcecie przygotować się jak najlepiej na przyjęcie małej pociechy? W kontekście ciąży mówi się zawsze o tym, że to kobieta planuje, bo przecież to ona powinna dostosować sposób odżywiania i styl życia. Jednak czy aby ktoś tu nie jest pomijany? Owszem, w mediach bardzo mało możemy przeczytać o przygotowaniu się do poczęcia z punktu widzenia mężczyzny. Przecież dobrze wiemy, że jakość nasienia ma ogromny wpływ na dziecko. I to właśnie nawyki żywieniowe mają bezpośredni wpływ na spermę, a co ważniejsze na zdolność poczęcia dziecka.
Ciąża vs. mężczyzna
Jeśli planujecie powiększenie rodziny, to musicie wiedzieć, że zdrowy styl życia należy prowadzić przynajmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem starań. Dzieje się tak dlatego, że męska komórka rozrodcza dojrzewa 74 dni. Co warto wiedzieć? Nasienie nie jest tylko zawiesiną składającą się z samych plemników, a zawiera również: fruktozę, kwas cytrynowy, kwaśną fosfatazę i cynk. Dlatego tak ważny jest sposób odżywiania i ogólny styl życia przyszłego taty.
Co powinien jeść przyszły tata?
Przygotuj się na poczęcie – to, co teraz zmienisz na lepsze wpłynie pozytywnie na Twoje dziecko. Jeśli chcesz to zrobić jak najlepiej to:
- spożywaj regularnie posiłki – nie 3, a 4-5 posiłków w ciągu dnia
- jedz tylko zdrowe tłuszcze – wybieraj te jednonienasycone zawarte np. w awokado, orzechach, czy oliwie z oliwek. Wyeliminuj za to tłuszcze, które zawierają ser żółty, tłuste mięso, przekąski takie jak: chrupki, krakersy itp. Jeśli spożywasz małą ilość tłuszczów nasyconych, to Twój organizm będzie wytwarzał więcej plemników!
- spożywaj dużą liczbę produktów zbożowych – zwiększysz tym samym ruchliwość plemników
- wprowadź do codziennej diety odpowiednią ilość warzyw (więcej niż 0,5 kg na dzień) i owoców (2 owoce wielkości średniego jabłka dziennie). I tutaj uwaga – soja obniża produkcję testosteronu
- nie zapominaj o warzywach kapustnych: brokuły, kalafior i kapusta – zawierają związek chemiczny o nazwie indol-3-karbinol, który nie tylko powstrzymuje proces przekształcania testosteronu w estrogen, ale jeszcze ma działanie antynowotworowe!
- wprowadź do diety produkty bogate w cynk (ryby, ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, daktyle, orzechy) oraz kwas foliowy (zielone warzywa liściaste, brokuły, szparagi, brukselka, nasiona roślin strączkowych)
- unikaj produktów zaburzających pracę układu hormonalnego: kawę, alkohol oraz dym tytoniowy
Co na to nauka?
Najnowsze badania prowadzone przez Naukowców z Uniwersytetu w Zachodniej Australii dowodzą, że mężczyźni, którzy dostarczali wraz z dietą odpowiednią ilość przeciwutleniaczy, tj. witaminy A, C, E oraz beta-karotenu znacznie zwiększali szanse na poczęcie dziecka w porównaniu do mężczyzn nie spożywających antyoksydantów.
Badania sugerują, że częste spożywanie: melonów, marchwi, moreli, dyni i mango (żywności o pomarańczowym zabarwieniu bogatej w beta-karoten) oraz migdałów, oleju sojowego i brokułów (bogatych w witaminę E i C), może pomóc w utrzymaniu nasienia wysokiej jakości. Badania wykazały, że plemniki mężczyzn, których dieta była bogata w przeciwutleniacze łatwo przewyższały klasą plemniki rywala, którego dieta była pozbawiona antyoksydantów. Dlatego, jak potwierdzają badania, zdrowe odżywianie zarówno kobiet jak i mężczyzn, jest niezmiernie ważne w okresie starania się o dziecko.