Jeśli ciąża przebiega fizjologicznie i nie ma żadnych komplikacji, można karmić piersią. Mogą zdarzyć się delikatne skurcze macicy, jednak przy zdrowej ciąży są one niegroźne. Siła tych skurczy podobna jest do tych, które pojawiają się w trakcie orgazmu, więc zasada jest jedna: jeśli możesz współżyć, możesz także karmić piersią.
Wiele maluchów (ok 25%) samych rezygnuje z piersi, gdy mama jest w ciąży. Skład pokarmu i jego smak zmieniają się – to wina ciążowych hormonów i nie wszystkim dzieciom to odpowiada. Niektóre kobiety zauważają także znaczne zmniejszenie ilości produkowanego mleka.
Ciąża: kiedy nie można karmić piersią?
Decyzja o dalszym karmieniu piersią zawsze powinna być przedyskutowana z lekarzem prowadzącym. Do bezwzględnych powodów do zaprzestania karmienia należą:
- silne, bolesne skurcze w trakcie karmienia piersią
- pojawienie się krwawienia lub plamienia
- problemy z łożyskiem
- skracanie szyjki macicy
- jeśli poprzednie ciąże zakończyły się poronieniem lub przedwczesnym porodem z niewiadomych przyczyn
Ciąża i karmienie piersią: o czym warto pamiętać?
- Ciąża i karmienie piersią to okres zwiększonego zapotrzebowania energetycznego dla kobiety. Absolutnie nie namawiam do tego, aby jeść za dwoje, ale na pewno należy uwzględnić tą sytuacje w codziennym jadłospisie. Organizm jest tak skonstruowany, że w pierwszej kolejności zaspokoi potrzeby malucha w brzuchu, w drugiej malucha ssącego pierś a mamy na końcu. Dlatego warto zadbać o to, aby dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
- Pamiętaj o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo w trakcie ciąży. Jeśli twoje wyniki odbiegają od normy, konieczna jest dodatkowa suplementacja.