Ciąża: produkty, których należy unikać
Istnieje grupa produktów, o której w czasie ciąży można zapomnieć:
- niedogotowane lub surowe mięso to niebezpieczeństwo toksoplazmozy
- surowe ryby
- szynka dojrzewająca
- produkty niepasteryzowane (sery, jogurty, mleka) grożą zarażeniem się listeriozą
- alkohol
Z pewną ostrożnością należy spożywać ryby: z jednej strony są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, z drugiej mogą zawierać duży poziom rtęci niebezpieczny dla układu nerwowego płodu. Podobnie jest z wątróbką- zawiera duże ilości witaminy A w nadmiarze niewskazanej dla rozwijającego się organizmu.
Oto produkty o których przyszła mama powinna pamiętać komponując codzienne posiłki
- Drób, wołowina, wieprzowina, tofu, orzechy - to doskonałe źródło białka.
- Węglowodany złożone zawarte w produktach pełnoziarnistych: brązowy ryż, makaron razowy, chleb razowy, kasze- zapewnią dłuższe uczucie sytości i dodadzą energii.
- Zielone warzywa: szpinak, brokuły, jarmuż, koperek, kiełki- są bogatym źródłem wit. C i magnezu.
- Mleko, jajka, jogurt i ser żółty to bogate źródła wapnia.
- Produkty bogate w żelazo, a więc: czerwone mięso, otręby pszenne, pietruszka, koperek, warzywa strączkowe, buraki, szpinak, papryka są bardzo ważne w ciąży ze względu na ryzyko wystąpienia anemii.
- Szpinak, szparagi, soja, bób, brokuły, groszek zielony to naturalne źródła kwasu foliowego.
Dieta w ciąży: co jeść w I, II i III trymestrze?
I trymestr:
Na początku ciąży wskazane jest, aby spożywać dużo produktów bogatych w kwas foliowy, tj: szpinaku, soi, bobu, brokułów. W pierwszym trymestrze (a najlepiej już ok 6 tygodni przed zajściem w ciąże) konieczna jest także dodatkowa suplementacja kwasem foliowym, ponieważ odgrywa on kluczową rolę podczas tworzenia się układu nerwowego płodu i jego spożycie chroni m.in. przed rozszczepem kręgosłupa, bezmózgowiem itp. W tym okresie szczególnie dokuczliwe są mdłości, które skutecznie odbierają apetyt przyszłej mamie. Nie należy się zmuszać do jedzenia, lepiej jeść to na co ma się ochotę i pamiętać o piciu dużej ilości płynów. Nawet jeśli przyszła mama straci na wadze, nie jest to powód do niepokoju, zwykle prędko nadrobia się zgubione kilogramy.
II trymestr:
W drugim trymestrze nadal należy pilnować zbilansowanej diety, można także zwiększyć dzienne spożycie kalorii o 300 kcal. W tym okresie organizm najbardziej potrzebuje białka i węglowodanów. Przyszła mama może zacząć mieć problemy z układem pokarmowym, ponieważ dziecko jest coraz większe i zaczyna uciskać żołądek. Może to oznaczać zgagę, odbijanie, itp. Przyszła mama można sobie z tym radzić jedząc mniejsze porcję, ale za to zwiększyć ilość regularność posiłków. W tym czasie dobrze jest nadal suplementować kwas foliowy i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA) niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i wzroku.
III trymestr:
Pod koniec ciąży można zacząć dużo szybciej odczuwać uczucie sytości - masa dziecka się potraja. Może się okazać, że jedzenie małych ilości jedzenia przez cały dzień i zdrowe przekąski to jedyne posiłki, które przyszła mama da radę spożyć. Zgaga w tym czasie może być bardzo dokuczliwa. Przyszła mama powinna jeść produkty bogate w kwasy tłuszczowe DHA (ryby, owoce morza, algi, orzechy włoskie i olej lniany) i żelazo (buraki, szpinak, papryka, czerwone mięso) - po 36 tygodniu ciąży tworzą się zapasy żelaza u płodu.