Mięśni dna miednicy stanowią jedną z największych grup mięśniowych w organizmie. Odpowiadają za pracę pęcherza, za utrzymanie prawidłowego ciśnienia w jamie brzusznej, a co za tym idzie – za prawidłowe ustawienie narządów wewnątrz miednicy wpływając przy tym na jakość stosunków seksualnych. Warto pamiętać, że ćwiczenia te mogą nie tylko usprawnić mięśnie dna miednicy przed ciążą i porodem, ale także zapobiec uciążliwemu nietrzymaniu moczu, które może być następstwem po ciężkim i przedłużającym się porodzie.
Kiedy należy zacząć wykonywać ćwiczenia Kegla?
Większość ginekologów i położnych zaleca wykonywanie ćwiczeń Kegla tuż po pierwszej inicjacji seksualnej. Warto robić to systematycznie przez cały okres ciąży – wtedy mięśnie są idealnie przygotowane do porodu! Przez to, że są elastyczne i wyćwiczone, prawidłowo pracują ułatwiając dziecku przejście przez kanał rodny. Przez regularne ćwiczenia rodząca potrafi świadomie rozluźnić krocze i może tym samym uniknąć nacięcia krocza podczas porodu.
Dobę po narodzinach dziecka, zaleca się wznowienie ćwiczeń i wykonywanie ich przez kolejne 3 miesiące. Jest to rewelacyjny sposób na powrót rozciągniętych mięśni do stanu sprzed ciąży oraz na uniknięcie nieprzyjemnych powikłań.
Ćwiczenia Kegla warto rozpocząć w każdym momencie życia. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami statyki narządów rodnych, które są następstwem osłabienia i rozciągnięcia mięśni dna miednicy – również powinnyśmy wykonywać ćwiczenia Kegla, które są w stanie załagodzić nieprzyjemne objawy ale i zmobilizować mięśnie do regeneracji. Zanim więc pomyślimy o zabiegu kosmetycznym lub plastyce pochwy powinnyśmy spróbować prostych ćwiczeń, które każda z nas może wykonywać w domu, nie ruszając się nawet z fotela.
Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
Nie powinno się wykonywać ćwiczeń podczas oddawania moczu, ponieważ może to spowodować infekcję. Jeśli jednak nie jesteś pewna czy napinasz dobre mięśnie, możesz jednorazowo sprawdzić to zatrzymując strumień moczu. Zaciskasz wtedy mięśnie otaczające pochwę, cewkę moczową i odbytnicę, nie zaciskając przy tym pośladków i nie napinając brzucha.
Ćwiczenia Kegla możemy wykonywać dosłownie wszędzie. Pod prysznicem, siedząc przed komputerem lub nawet stojąc w kolejce w sklepie. Ważne by robić to 3-4 razy dziennie przez minimum 5 minut, zaczynając od 5 powtórzeń w jednej serii, do 25 powtórzeń w miarę wzmacniania się mięśni.