Oliwka dla dzieci, którą znajdujecie na sklepowych półkach oparta jest na olejach mineralnych. Warto stworzyć samodzielnie olejek do pielęgnacji skóry dziecka oparty na olejach roślinnych. Taki olejek będzie naprawdę pielęgnował skórę malucha, a zrobienie go jest dziecinnie proste. Najprostszym sposobem jest po prostu użycie jako oliwki - oleju ze słodkich migdałów.
Najlepsza oliwka dla dzieci? Olej ze słodkich migdałów
Olej migdałowy otrzymywany jest z nasion owoców słodkiej odmiany drzewa migdałowego (Prunus amygdalus dulcis). Zawiera kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy: A, B1, B2, B6, D i E. Jest bardzo dobrym emolientem – intensywnie nawilża skórę. Jest to jeden z najbardziej łagodnych olejów – może być stosowany dla każdej skóry, także wrażliwej lub podrażnionej. Jest to najlepszy z olejów do pielęgnacji niemowląt i noworodków. Stosowany jest także w leczeniu egzemy, łuszczycy oraz do łagodzenia suchej, podrażnionej i swędzącej skóry. Jest lekki i łatwo się wchłania, ma jedwabistą konsystencję.
Do pielęgnacji skóry noworodka można też użyć oleju sezamowego, oleju słonecznikowego i oleju sojowego (uwaga na dzieci uczulone na soję!). Pamiętajmy jednak, aby wybrać olej nierafinowany, tłoczony na zimno, a najlepiej z uprawy ekologicznej. Ewentualnie możemy zastosować olej jojoba lub olej z pestek winogron. Olej bazowy możemy wzbogacić i stworzyć mieszankę na miarę naszych potrzeb. Czym wzbogacić? Znakomitym dodatkiem może być olej z kiełków pszenicy lub olej z wiesiołka, szczególnie, jeśli skóra dziecka jest podrażniona i wysuszona. Do olejku warto dodać witaminę E. Wzbogacając olejek, nie zapominajmy o zasadzie „im mniej, tym lepiej”. Ograniczmy ilość składników do 2 lub 3.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, można dodać olejki eteryczne, ale należy wtedy traktować taki olejek jak łagodny lek, a nie codzienny kosmetyk. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Olejek eteryczny dla niemowlaka
Domowa oliwka dla dzieci
Składniki:
- 90 ml oleju ze słodkich migdałów
- 2-4 ml witaminy E
- opcjonalnie: 10 ml oleju z kiełków pszenicy lub oleju z wiesiołka
- opcjonalnie: 10 kropli olejku eterycznego (lawenda lub rumianek rzymski)
Składniki dokładnie wymieszać. Przechowywać w ciemnej butelce w chłodnym miejscu, bez dostępu światła. Olejek może by używany do nawilżania skóry po kąpieli, jako olejek do masażu oraz jako olejek do kąpieli (mała łyżeczka na wanienkę). Sprawdzi się także w pielęgnacji skóry dorosłych.