Nierzadko zdarza się, że mamy karmiące piersią zachodzą w ciąże. Jeśli tylko ciąża przebiega w sposób fizjologiczny, nie ma żadnych powodów do odstawiania starszaka. Karmienie piersią nie jest niebezpieczne ani dla mamy ani dla nienarodzonego malucha. A karmienie dwójki dzieci po porodzie może dawać wiele radości!
Karmienie piersią tandemu: zalety
- Karmienie piersią obu szkrabów zmniejsza zazdrość i pomaga w tworzeniu więzi pomiędzy rodzeństwem. Gdy rodzi się nowe dziecko, twój maluch może czuć się trochę opuszczony. To dla niego ogromna rewolucja! Wspólne karmienie piersią może złagodzić negatywne odczucia wobec nowego członka rodziny. Dzieci uczą się także trudnej sztuki dzielenia.
- Starszak korzysta ze wszystkich dobrodziejstw wynikających z picia mleka mamy, np. z przeciwciał.
- Karmienie piersią tandemu pomaga uporać się z nawałem po porodzie i pomaga złagodzić ewentualne obrzęki piersi, które mogą się pojawiać u niektórych matek.
- Karmienie piersią tandemu zmniejsza ryzyko wystąpienia premenopauzalnego raka piersi u matki.
- Jednoczesne karmienie obu dzieci, to chwila wytchnienia dla mamy: nie musisz się wysilać, aby odwracać uwagę starszaka i zajmować go, w trakcie karmienia noworodka.
Karmienie piersią tandemu: wady
- Część mam narzeka, że nie może wrócić do wagi sprzed ciąży. Może tak być: organizm do karmienia piersią potrzebuje zapasów tłuszczyku, dlatego metabolizm może być nieco obniżony. Nie jest to oczywiście regułą. Niektóre kobiety wręcz przeciwnie – chudną w mgnieniu oka. To raczej kwestia indywidualna.
- Karmienie piersią tandemu jest trudne do zaakceptowania dla części społeczeństwa (podobnie jak karmienie starszych dzieci). Będziesz musiała radzić sobie z krytycznymi uwagami postronnych osób i odpierać ataki, że noworodek się nie najada. Nie przejmuj się, to nie jest prawda.
- Niektóre mamy (które karmią osobno) mają wrażenie, że przez cały dzień nic innego nie robią poza karmieniem piersią.
- Niektóre kobiety karmiące w ciąży odczuwają silne mdłości.
Gdy ciało zaczyna produkować siarę...
Niektóre mamy zastanawiają się, czy picie siary jest bezpieczne dla ich malucha. Przypomnijmy – siara to pierwsze mleko produkowane w ostatnich tygodniach ciąży i krótko po urodzeniu dziecka. Tak naprawdę to dodatkowy zastrzyk składników odżywczych i przeciwciał. Siara może powodować nieco luźniejsze stolce u starszka, ale to problem przejściowy, do czasu aż mleko zmieni skład i stanie się mlekiem dojrzałym.
Część mam ma obawy, czy wystarczy siary dla dwójki dzieci. Niesłusznie! Karmienie piersią działa na zasadzie popytu i podaży – będziesz mieć wystarczająco dużo mleka dla obu maluchów. A jeśli nadal spędza Ci to sen z powiek, to zawsze możesz najpierw nakarmić noworodka, a dopiero później starszaka. W ten sposób będziesz mieć pewność, że młodsze dziecko dostaje tyle mleka, ile potrzebuje.
Zdarza się, że zmiana smaku mleka nie odpowiada starszym dzieciom i same rezygnują z karmienia.
Kilka porad dla mamy karmiącej piersią tandem:
- Odżywiaj się zdrowo, ale nie katuj się na siłę dietami, aby schudnąć. Twoje ciało będzie naturalnie pozbyć się zapasów tłuszczu, gdy drugie dziecko zrezygnuje z piersi.
- Próbuj różnych pozycji aż znajdziesz taką, która najlepiej odpowiada waszej trójce.
- Jeśli w trakcie ciąży czujesz, że karmienie cię irytuje, nie sprawia ci przyjemności, jest dla ciebie uciążliwe, zrezygnuj. Lepiej teraz, niż później gdy maleństwo będzie na świecie!