Na wigilijnym stole na pewno zagoszczą ryby: karp, śledź lub łosoś. Coraz chętniej w święta podajemy także inne gatunki ryb, jednak nie wszystkie są tak zdrowe, jak nam się wydaje. Sprawdź, która ryba dla dziecka będzie odpowiednia!
Ryby są uznawane za bardzo zdrowy element diety ze względu na bogactwo wartościowych tłuszczów oraz witamin. Jednak ilość składników odżywczych w ich mięsie różni się ze względu na gatunek oraz sposób hodowli.
Zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj poniższe informacje - wybierz zdrową rybę dla dziecka:
1) Panga i tilapia – ryby te są hodowane w zanieczyszczonych zbiornikach w Wietnamie – najczęściej w Mekongu, który jest narażony na ścieki z wielu ośrodków przemysłowych. Pangi i tilapie trafiają w sieci wietnamskich hodowców, a następnie przetrzymywane są w małych klatkach. Bardzo szybko osiągają duże rozmiary, dzięki czemu ich hodowla jest opłacalna. Są również faszerowane antybiotykami, hormonami oraz substancjami, które mają spowodować ich szybkie rozmnażanie. Panga i tilapia nie posiadają prawie kwasów tłuszczowych omega-3, przez co ich mięso jest znacznie mniej wartościowe. Lepiej wybierać inne gatunki ryb.
2) Tuńczyk – jest to ryba morska, bogata w białko. Jednak ma tendencję do przyswajania rtęci z wody, dlatego nie jest polecany kobietom ciężarnym.
3) Łosoś - żyje w wodach morskich i słodkich. To jedna z najbardziej tłustych ryb, dzięki czemu jest bogata w kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Najlepiej wybierać te łososie, które nie pochodzą z hodowli. W Polsce jednak najwięcej jest łososi z hodowli norweskich (mają różowe mięso). Łososie hodowane w Bałtyku mają więcej szkodliwych związków, dlatego należy ich unikać.
4) Karp – to ryba słodkowodna. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy np. witaminę B. Jak rozpoznać, czy jest świeży? Przede wszystkim nie powinien być uszkodzony ani poobijany. Zdrowy kolor, szkliste oczy, krągły brzuch, czerwone skrzela i sprężyste płetwy to wyznaczniki dobrego karpia. Najlepiej jest unikać kupowania karpi hodowlanych lub wybierać te ze sprawdzonych miejsc. Karp bardzo łatwo przyzwyczaja się do nowych warunków i jest wytrzymały, dlatego zazwyczaj hodowcy o niego nie dbają. Ryby jedzą niemal wszystko, co znajduje się w mule, dzięki czemu szybko rosną. Jednak właśnie dlatego ich mięso ma dziwny, dla niektórych nieprzyjemny smak i zapach. Woda, w której żyją karpie, jest często bardzo zanieczyszczona. Ryby są faszerowane różnymi specyfikami, aby nie chorowały i rosły jeszcze szybciej. Możemy przypuszczać, że karpie, które sprzedaje się po bardzo niskiej cenie, były hodowane w kiepskich warunkach oraz karmione tanimi mieszankami – lepiej ich unikać. Warto pamiętać, że każdy sprzedawca powinien mieć certyfikat potwierdzający pochodzenie ryb. W razie wątpliwości, co do pochodzenia karpia, nie bójmy się o to zapytać.
5) Śledź – to bogate źródło kwasów omega-3 oraz witaminy D, E, B6, B12. Jednak śledź gromadzi więcej rtęci niż inne gatunki.
Zdrowa ryba dla dziecka - dieta malucha
Ryby należy wprowadzać do diety dziecka najwcześniej w 7 miesiącu. W jadłospisie powinny znaleźć się zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie. Pierwsze mają bardziej delikatny smak i częściej przypadają do gusty maluchom, ale to ryby morskie są bogatsze w wartościowe składniki odżywcze. Kwasy tłuszczowe zawarte w rybach pomagają rozwijać mózgu, wzmacniają odporność, łagodzą stany zapalne. Witaminy oraz składniki mineralne pomagają maluchom zdrowo się rozwijać. Warto pamiętać, że dzieci nie powinny jeść ryb takich jak: tilipia, panga oraz ryba maślana, które mają wysoki poziom zanieczyszczeń.