Jeżeli termin porodu minął, ciąża przebiega prawidłowo i brak przeciwwskazań do porodu siłami natury, to każda przyszła mama może wypróbować kilku sposobów, które być może przyspieszą poród. „Być może”, ponieważ są to metody na tyle naturalne, że nie u wszystkich niestety dają oczekiwany efekty.
Indukcja porodu, czyli jak przyśpieszyć akcję porodową?
1) Seks
Wyrzut oksytocyny możemy naturalnie pobudzić przez stymulację sutków. Działa to w identyczny sposób jak podczas karmienia piersią – a wtedy macica szybciej obkurcza się po porodzie. Oksytocyna, to także hormon, który uwalnia się w czasie orgazmu. Dodatkową pomocą mogą być prostaglandyny znajdujące się w nasieniu mężczyzny. Także drodzy przyszli rodzicie – nie bójcie się kochać! Prostaglandyny działają na dojrzewanie szyjki macicy, a oksytocyna wytwarzana przez stymulację sutków i orgazm – napędza skurcze.
2) Akupresura
Kolejnym bardzo ważnym sposobem na przyśpieszenie porodu jest masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa, barków oraz punktów akupresurowych na ciele, które partner może masować. Zagłębienie między kciukiem a palcem wskazującym dłoni, wgłębienie na szczytach ramion, kostki, podeszwy stóp, paluch po zewnętrznej stronie. Ucisk na te części ciała również powoduje wydzielanie odpowiednich hormonów.
Do takiego masażu można użyć olejku szałwiowego, który pobudza i wzmacnia skurcze macicy.
3) Ciepła kąpiel
Przyśpieszenie porodu możliwe jest również dzięki immersji wodnej, która może okazać się strzałem w dziesiątkę! Wanna ciepłej wody plus kilka kropel olejku szałwiowego – idealne połącznie! Trzeba jednak pamiętać aby woda nie była zbyt gorąca, bo może podnieść niebezpiecznie ciśnienie. Woda wykazuje niezliczone korzyści podczas porodu. Uśmierza ból, uspokaja, ale może też przynieść odwrotny skutek, czyli zwolnić lub zahamować rozkręconą już akcję porodową. Warto więc pamiętać o prawidłowej temperaturze, ok 37*C oraz o czasie jaki kobieta spędza w wannie lub pod prysznicem – umowne 30 minut.
4) Herbatka z liści malin
Liście malin również działają naskurczowo, a po porodzie przyspieszają obkurczanie macicy. Taką herbatkę najlepiej zacząć pić 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu, a także po porodzie. (ok 4 łyżki suszonych liści malin należy zalać 0,5 l wody i przez chwilę gotować. Taki napar najlepiej pić 3 razy dziennie).
5) Olejek z wiesiołka
Po 34 tygodniu ciąży przyszła mama może używać oleju z wiesiołka – 2 razy dziennie po 500mg. Olej zawiera kwas gamma – linolenowy, który organizm przetwarza na prostaglandyny – czyli zgładza i rozwiera szyjkę macicy, co przyśpiesza poród.
6) Aktywność fizyczna
Najlepszą odpowiedzią, na pytanie, jak wywołać poród może się jednak okazać wysiłek fizyczny. Bardzo wiele kobiet pod koniec ciąży czuje wielką chęć do… sprzątania. Bieganie z mopem może okazać się więc bardzo trafne i podziałać. Wszelkiego rodzaju spacery, wycieczki, wchodzenie po schodach. Przede wszystkim pozycja stojąca – grawitacja jest w tym momencie wielkim sojusznikiem, która zdecydowanie ma pozytywne działanie na obniżanie się płodu w kanale rodnym.
Tutaj znajdziesz więcej artykułów o porodzie:
Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego
Poród bez bólu to fikcja! Polki walczą o dostęp do znieczulenia
Poród naturalny vs. cesarskie cięcie: wady i zalety obu rozwiązań