Korzystny wpływ wody na ludzki organizm udowodniono już kilkadziesiąt lat p.n.e. W pismach starożytnych cywilizacji możemy znaleźć zalecenia do zanurzania się w wodzie w celach leczniczych i łagodzących ból. W krajach o tropikalnym klimacie kobiety rodziły dzieci na plaży, a wcześniej siedziały na brzegu morza w płytkich, ciepłych wodach. W Polsce ta metoda została wprowadzona stosunkowo niedawno - pierwszy poród w wodzie odbył się 1 stycznia 1996 roku w Klinice Perinatologii Instytutu Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Łodzi.
Jak wygląda poród w wodzie?
Kobieta decydująca się na poród w wodzie musi mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony układu krążenia, zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ciśnienia krwi, chorób dermatologicznych lub niedokrwistości. Którekolwiek z tych schorzeń niestety dyskwalifikują rodzącą do tego typu porodu. W wannie porodowej woda musi wynosić ok 36 – 37*C, a w sali temperatura powietrza powinna być nie mniejsza niż 25*C. Poziom wody powinien sięgać do pępka rodzącej. Najwięcej kontrowersji wśród rodziców wzbudza oddech dziecka tuż po narodzinach. Nie ma jednak nic piękniejszego od widoku pływającego malucha. Płód przez 40% czasu ciąży oddycha, a ok. 48h przed spontanicznym rozpoczęciem akcji porodowej oddychanie zostaje zatrzymane. Przy porodzie fizjologicznym, zanim łożysko zacznie się odklejać, ciepła woda powstrzymuje oddychanie u dziecka i nabiera ono powietrza dopiero po wyjęciu z wody. W I i II okresie porodu rodząca może korzystać z immersji wodnej. Umownie może przebywać w wodzie ok 30 minut, ale czas ten można przedłużyć, bezwzględnie jednak trzeba pilnować temperatury wody, bo to ona odgrywa kluczową rolę w porodzie. Pamiętać należy także o tym, że zbyt szybkie zanurzenie rodzącej w ciepłej wodzie może osłabić czynność skurczową macicy. Lepiej więc poczekać aż będzie co najmniej 5 cm rozwarcia. III okres porodu powinien odbyć się na łóżku porodowym.
Zalety porodu w wodzie
Z porodu w wodzie wynika szereg korzyści dla matki i dziecka. Noworodek nie jest „nagle” oddzielany od środowiska wodnego, w którym żył przez ubiegłe 9 miesięcy w ciszy i półmroku, a rodzącej może znacznie skrócić to czas trwania porodu. Analizując obrażenia krocza możemy zauważyć, że pęknięcia i nacięcia występują rzadziej niż w porodzie tradycyjnym i jest to dość duża różnica procentowa. Jednym z najważniejszych aspektów wynikających z immersji wodnej jest dobrostan psychiczny rodzącej, na który wpływa wiele czynników. Istotne jest poczucie bezpieczeństwa w stosunkowo małej wannie porodowej. Jako, że człowiek to ssak i ma pewne instynkty samozachowawcze: bezpiecznie czuje się w ciasnych i ciepłych pomieszczeniach, które zwierzęta instynktownie wybierają czując zbliżający się poród.
Mimo iż metoda ta jeszcze nie do końca wzbudza zaufanie u wszystkich rodzących to jest dość powszechnie stosowana w szpitalach przystosowanych do takich porodów. Nie spotyka się kobiet, które byłoby niezadowolone z wyboru narodzin swojego dziecka w wodzie Ba! Niemal zawsze słyszy się, że kolejny raz znowu chcą rodzić w wannie lub basenie porodowym!