Jaki piórnik wybrać dla pierwszoklasisty?
Dzisiaj propozycji na rynku jest całe mnóstwo i nie zawsze wiadomo, co naprawdę będzie przydatne, a nie stanie się dodatkowym balastem w plecaku. Warto pamiętać też, że każda szkoła udostępnia konkretne informację, co powinno się znaleźć w szkolnej wyprawce. Są jednak takie elementy, które możemy przygotować wcześniej, bo pojawią się na pewno na liście.
Dla maluchów warto wybrać piórnik, który umożliwi im utrzymanie porządku i łatwy dostęp do potrzebnych przyborów. Zamiast modnych, często wybieranych przez starsze dzieci saszetek, postaw na klasyczny rozkładany piórnik na suwak z przegródkami i gumkami na długopisy i ołówki. Polecamy wybrać jedno-, ewentualnie dwukomorowy, aby nie obciążał zbytnio plecaka dziecka.
Co powinno się znaleźć w piórniku?
- długopisy – najlepiej ergonomiczne, czyli takie, które ułatwiają trzymanie w dłoni, niejako wymuszając prawidłowy chwyt. Takie długopisy pokryte są odpowiednim materiałem, który zapobiega ślizganiu się w dłoni. Warto zwrócić uwagę także na propozycje dla prawo- i leworęcznych, które mają odpowiednio wyprofilowane tłoczenia w miejscu, gdzie uczeń trzyma długopis. W przypadku osób leworęcznych dobrze także wybrać modele, które nie rozmazują się podczas pisania.
Długopisy do pierwszej klasy kupujemy w podstawowych kolorach – czarnym, niebieskim, czerwonym i zielonym.
- ołówki – najlepiej klasyczne z grubym, mocnym wkładem. Teraz polecane są ołówki trójkątne, które ułatwiają trzymanie w dłoni. Tak samo, jak w przypadku długopisów, można wybrać opcję ze specjalnie wyprofilowanymi łezkami dla prawo- i leworęcznych uczniów.
- kredki – pierwszoklasista nie potrzebuje całej palety odcieni, wystarczą podstawowe kolory. Ważne, aby kredki były średnio-miękkie i wytrzymałe na złamanie – także podczas upadku ze szkolnej ławki na podłogę, co się często zdarza. Bardzo dobrze sprawdzą się kredki trójkątne
- Temperówka – najlepiej z wygodnym i bezpiecznym pojemniczkiem na wiórki.
- Gumka – wybór jest przeogromny, warto jednak zwrócić uwagę na jej miękkość i łatwość wycierania.
- Nożyczki – bezpieczne, z okrągłymi końcami. Powinny być niewielkie i rozmiarem dostosowane do dłoni ucznia. Tutaj też można poszukać opcji dla prawo- i leworęcznych.
- Linijka – transparentna i dobra do trzymania – warto przyjrzeć się opcji z tłoczeniami, aby maluchowi było łatwiej dociskać linijkę do kartki.
Wybór piórnika dla starszych uczniów
W przypadku kolejnych klas mamy już ułatwione zadanie, dzieciaki najczęściej same wiedzą, czego będą potrzebowały na lekcje. Także swobodniej korzystają z przyborów szkolnych i mogą pozwolić sobie na mniej wygodne piórniki – najczęściej sugerując się aktualną modą wśród rówieśników. Czy dobrze? Oczywiście to zależy – najlepiej sprawdzi się umiar, jak ze wszystkim.
Wyprawka szkolna z ekologią w tle
Przy okazji kompletowania szkolnej wyprawki warto rozmawiać z dziećmi o ekologii i wpływie naszych codziennych wyborów na otaczający nas świat. Takie zagadnienia, jak nadmierna konsumpcja, uleganie chwilowej modzie czy utożsamianie się z grupą rówieśniczą poprzez posiadanie rzeczy to wciąż tematy do przepracowania w naszych domach i szkołach, a kompletowanie wyprawki może być do tego świetnym pretekstem.