Wizyty u babci, które wspominam z czasów dzieciństwa, kojarzą mi się z dwiema potrawami: pomidorową z ryżem i gołąbkami. Doskonale pamiętam klimat tamtych wspólnych obiadów, zdobione talerze, zapach kapusty rozchodzący się pomieszkaniu i gęsty pomidorowy sos, w którym tonęły gniecione ziemniaki. Po wielu latach postanowiłam spróbować swoich sił w zmaganiu z gołąbkami.
Poza mięsem, głównym składnikiem gołąbków jest kapusta, która niesłusznie ma opinię ciężkostrawnej „złej jarzyny”. Tak naprawdę jest niskokaloryczna, zawiera mnóstwo witaminy C, żelaza i kwasu foliowego, przeciwdziała anemii i podnosi odporność. Ryż jest doskonały dla alergików i osób na diecie bezglutenowej, a pomidory (z których zrobiona jest passata) wspomagają trawienie.
Domowe gołąbki
Składniki (na ok. 16 sztuk):
- 800 gramów mięsa mielonego (dowolnego)
- ok. 120 gramów ryżu
- średnia główka białej kapusty*
- 2 średniej wielkości cebule
- ok. 1,5 litra bulionu warzywnego**
- 650 gramów passaty pomidorowej
- 1 łyżka mąki (dowolnej)
- sól, pieprz, ulubione przyprawy
Przygotowanie:
- Do miski wkładamy mięso mielone, ugotowany ryż i startą na tarce cebulę, doprawiamy solą i pieprzem, dokładnie mieszamy, wyrabiamy dłonią i odstawiamy.
- Kapustę gotujemy przez ok. 10 minut na jeden z dwóch sposobów: w całości, po wcześniejszym wycięciu głąba lub pojedyncze, oddzielone delikatnie liście. Odkładamy do przestudzenia. Minusem gotowania kapusty w całości jest to, że im głębsze warstwy liści, tym są one twardsze (czasem niemożliwe do zwinięcia). Z kolei liście oddzielna na surowo, przed gotowaniem, są trudniejsze do zdjęcia bez uszkadzania ich.
- Najładniejsze liście przeznaczamy na gołąbki, z pozostałych wybieramy kilka i wykładamy nimi dno dużego i najlepiej dość szerokiego garnka.
- Z przygotowanego wcześniej mięsa formujemy podłużne kotlety i zawijamy je w kapustę. Najpierw zakładamy na mięso dolną część liścia, potem składamy boki, a następnie ciasno zwijamy do końca ku górze. Gotowe gołąbki układamy w garnku.
- W dużym rondlu mieszamy bulion warzywny z passatą, dodajemy rozmieszaną wcześniej z kilkoma łyżkami wody mąkę, a na koniec doprawiamy solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami. Całość gotujemy przez ok. 10 minut; gotowym sosem zalewamy gołąbki.
- Garnek z gołąbkami w sosie stawiamy na gazie i gotujemy przez ok. 1,5 godz., aż kapusta będzie odpowiednio miękka.
* Możemy użyć także kapusty włoskiej
** Bulion można przygotować np. według przepisu ze strony Kwestia Smaku