Praktykując jogę uczysz się dostrzegać zbędne napięcie mięśni, niepotrzebne wstrzymanie oddechu. Zaczynasz śledzić strumień myśli. Nabierasz nowego zwyczaju oczyszczania świadomości - nawyk ten jest niezbędny w czasie ciąży, porodu, a także przez cały czas macierzyństwa. Pamiętaj, przygodę z jogą możesz rozpocząć w dowolnym momencie!
Joga w ciąży - dobry moment by zacząć?
Długo wyczekiwana wiadomość lub długo odkładana decyzja w końcu stały się rzeczywistością. Pod Twoim sercem rośnie nowe życie! Nie masz zamiaru niczego zmieniać, Twoje obowiązku muszą być takie, jak dotychczas a w pracy masz zamiar funkcjonować bez zarzutu. Świetnie! Tylko z tygodnia na tydzień zaczynasz zauważać jakbyś nie żyła dla siebie, jakby Twoje ciało zaczynało być Ci obce: „nie słucha się”, zmienia a na dodatek jesteś ‘’chodzącą fizjologią”. Przybywa Cię z dnia na dzień i zaczynasz odczuwać cały układ kostny, jakbyś dźwigała tony każdego dnia i każdej nocy. To oczywiście nie tyczy się każdej z nas - bywają szczęściary przechodzące ciąże bez żadnych dolegliwości. Żadnych mdłości, otyłości, zachcianek, bólu, czy ciągłego zmęczenia… Jednak wszystkie nas łączy jedno, wszystkie mamy jeden cel: w zdrowiu i radości ukształtować pod sercem nowe życie.
Moja rada? Joga. Sprawdziłam i sprawdzam jako mama, kobieta, sprzątaczka, kucharka, nauczycielka, kobieta świadoma, a także obserwuje uczniów, ludzi sukcesu, kobiety i mężczyzn. To jednak nie jest praca na jeden weekend. Tylko regularna praktyka sprawi, że efekty zostaną na całe życie.
3 powody, dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży
Praktyka jogi pomaga kobiecie w ciąży niezależnie od tego, czy ma ona już jakieś doświadczenie w tej dziedzinie, czy jest zupełnie początkująca:
- Joga uczy stosowania w praktyce sztuki relaksacji. Korzyści, jakie daje odprężenie nie ulegają żadnej wątpliwości. Zmęczenie w trakcie tych ważnych miesięcy pojawia się dość często - najpierw ze względu na zachodzące zmiany hormonalne, później z powodu dodatkowych kilogramów. Techniki relaksacji pozwalają złagodzić zmęczenie, zanim stanie się ono absolutnie obezwładniające.
- Ogromną korzyścią jaką niesie praktyka jest uzyskanie równowagi psychicznej. Dzięki odnalezieniu środka pomiędzy skupieniem (abhaysa) oraz wyrzeczeniem się (vairagya) można osiągnąć poczucie spełnienia. Umiejętność osiągania stanu równowagi jest niezwykle pomocna np. w trakcie skurczu, gdy jest rodząca jest naturalnie skupiona na swoim wnętrzu. Gdy ból jest bardzo silny, a kobieta nie ucieka od niego, tylko zajmuje się nim dbając o odpowiedni oddech, wówczas ból nie staje się dominujący. Rodząca będzie potrafiła wykorzystać bój jako sprzymierzeńca, a nie pogrążać się w nim. Ważne jest także to co dzieje się między skurczami. Przerwa jest jedyną, wymarzoną chwilą relaksu. To prezent od natury na niezbędny odpoczynek. Jeśli kobieta nauczy się odprężenia jeszcze będąc w ciąży, pełniej wykorzysta tę chwilę, będzie lepiej zarządzać energią potrzebną do wykonania tak ogromnej i ciężkiej pracy jaką jest poród.
- Trzecia korzyść to ćwiczenia ciała, które pomogą odczuwać przejście do stanu macierzyństwa jako rozwoju psychicznego. Jak do tej pory nie poznałam zajęcia bardziej wymagającego niż wychowanie dziecka. Maluch nie rozumie, że rodzice chcieliby dłużej pospać, albo że nie maja ochoty bawić się w środku nocy, ale przede wszystkim dzieci nie rozumieją, że ich płacz może być dla kogoś irytujący, a ich rytm dobowy jest daleki od ogólnie przyjętych społecznych norm. Nie łatwo zaspokoić potrzeby dziecka, bywają one wyczerpujące psychicznie i fizycznie, dlatego rodzic musi mieć silnie osadzone poczucie własnego ,,ja”. Idzie Wiąże się to także z potrzebą czasu, który może poświęcić tylko sobie, kiedy nie będzie się ani matką, ojcem, ani osobą pracującą. Joga w ciąży jest świetną nauką spędzania czasu tylko z samym sobą, zgodnie z własnym potrzebami. Wystarczy paręnaście minut by poprawił się nastrój (np. POWITANIE SŁOŃCA). W trudnych chwilach, ogromnym chaosie w krzątaninie wokół dziecka dobrze jest mieć czas przeznaczony wyłącznie dla siebie.