Największą zaletą tej książki jest to, że eksperymenty z można wykonać dosyć sprawnie, bez wcześniejszych żmudnych przygotowań. Potrzebne do rzeczy znajdą się w każdym domu.
Eksperymenty są dokładnie opisane i dobrze zilustrowane. Książka ma przejrzystą budowę i nie jest przeładowana treścią. W formie graficznej przypomina notatnik, a do tego zachęca do używania i częstego korzystania – nie powinna speszyć dziecka twardą okładką i lśniącym papierem. Dziecko nie będzie bało się jej używać i pobrudzić podczas wykonywanych eksperymentów. A przecież o to chodzi!
Samych eksperymentów w książce jest 60, każdy z nich dokładnie rozpisany na dwóch stronach. Propozycje są różnorodne, więc powinny zainteresować dzieci o różnych pasjach. „Stołowe katapulty”, „octowe rakiety”, czy „skaczące jajka” to tylko niektóre z nazw prezentowanych eksperymentów. Zadania są jasno wyjaśnione, przy każdym z nich są wypisane potrzebne elementy, a co najważniejsze – każdy eksperyment jest wyjaśniony. Pojawiają się też liczne ciekawostki. Taka wiedza może zaprocentować w przyszłości na lekcji fizyki, a do tego rozbudzić ciekawość!
Fascynujące eksperymenty naukowe zachęcają, żeby spędzić czas razem z dzieckiem, pomagać mu odkrywać świat i samemu przypomnieć sobie, ze przecież doświadczenia naukowe można wykonywać nawet ze słoikiem, skorupką jajka, czy spinaczem. A co ważniejsze: można to zrobić szybko i bez dużego wysiłku.
Jeśli Twoje dziecko jest głodne wiedzy i zadaje mnóstwo pytań – ta pozycja będzie dla niego idealna!
Fascynujące eksperymenty naukowe, praca zbiorowa, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017, 128 s.