Cenne w takich sytuacjach są rozmowy z maluchami, ale także wspólna lektura książek o dzieciach takich jak one: niechętnych wobec opuszczania domu, nieufnych wobec kolegów, nieco przestraszonych zmianą otoczenia. Oto kilka utworów, w których bohaterowie zmagają się z podobnymi problemami.
Ja nie chcę do przedszkola, Stephanie Blake, Wydawnictwo Dwie Siostry
Główny problem książki sformułowano już w tytule – bohater nie jest zainteresowany nauką w przedszkolu. Zajączek, jak przystało na malucha w wieku przedszkolnym, jest bezkompromisowy i nieskory do negocjacji. Z całą pewnością małym czytelnikom łatwo będzie się z nim utożsamić. Dodatkowo dzieci mogą pamiętać go z poprzedniej części cyklu, czyli bestsellera pt. Kupa, siku.
Tupcio Chrupcio – Przedszkolak na medal, Eliza Piotrowska, Wydawnictwo Wilga
Tupcio Chrupcio, postać zapewna znana wielu dzieciom, nie chce iść do przedszkola, bo woli zostać w domu z mamą. Ona ma jednak inne obowiązki i nie może poświęcić Tupciowi tyle czasu, ile by chciał. W czasie spaceru malec odkrywa, że dzieci w przedszkolu spędzają dzień ciekawiej niż on sam, i ostatecznie do nich dołącza. Książka jest o tyle interesująca, że uczy szacunku do czasu rodziców (którzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na całodobowe pilnowanie dziecka), a także dokładnie opisuje kolejne czynności wykonywane w przedszkolach.
Basia i przedszkole, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont
W tej części cyklu Basia, która co prawda chodzi do przedszkola od jakiegoś czasu, ale nie czuje się tam zbyt dobrze, bo jeszcze nie ma tam nikogo bliskiego, zaprzyjaźnia się z dziewczynką, z której inne dzieci się śmieją. To ważna lekcja dla dzieci, które boją się, że nikt ich nie polubi lub że one nie polubią nikogo. Książka pomaga zrozumieć, że nie warto sugerować się opinią pozostałych, bo grupa czasem nie ma racji, i w ocenie innych należy zdać się przede wszystkim na siebie.
Marysia i wesoły dzień w przedszkolu, Nadia Berkane, Alexis Nesme, Wydawnictwo Debit
Misia Marysia jest lubianą bohaterką książek dla dzieci. W tej książeczce misia idzie do przedszkola. Czytelnicy wraz z nią dowiadują się, co się tam dzieje – poznają harmonogram poszczególnych czynności. Dzieci, które boją się przedszkola, dzięki Marysi dowiadują się, czego mogą się spodziewać w czasie pierwszej wizyty. To książka, która pomaga maluchom oswoić się z myślą o pójściu do przedszkola, a także przestać się go bać.
Kicia Kocia w przedszkolu, Anita Głowińska, Media Rodzina
Ta książka jest szczególnie pomocna w przypadku dzieci, które miewają trudności z dostosowaniem się do reszty grupy. Kicia Kocia również nie przepada za obiadem w przedszkolu, nie zawsze chce się bawić i rzadko ma ochotę na drzemkę, ale mimo tego uśmiech nie schodzi jej z twarzy. To ważne, bo dzieci, które nie robią rzeczy na zawołanie, często zupełnie niepotrzebnie czują się gorsze od kolegów i koleżanek. Dodatkowym atutem tej książki jest więź między Kicią Kocią a jej mamą: dziewczynka nie boi się zostać sama w przedszkolu, bo doskonale wie, że mama przyjdzie po nią po południu. To wątek terapeutyczny, szczególnie ważny dla dzieci, które miewają problem z rozstaniem z rodzicami.